Ponad 1,17 mln osób usłyszało taką diagnozę. Chorych przybywa z każdym rokiem
Dziś – Światowy Dzień Walki z Rakiem. W Polsce ponad 1,17 mln osób żyje z chorobą nowotworową. Każdego roku przybywa nowych zachorowań. Wiele nowotworów we wczesnej fazie nie daje objawów lub są one mało charakterystyczne. Dlatego tak ważne w walce z nowotworami są regularne badania profilaktyczne.
Najczęstszym nowotworem u mężczyzn jest rak gruczołu krokowego, rak płuca i rak jelita grubego. Wśród kobiet to rak piersi, rak płuca oraz rak jelita grubego.
Konsultacje nie tylko z onkologami
Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem oddziały wojewódzkie NFZ przygotowały szereg wydarzeń, związanych z profilaktyką onkologiczną, w trakcie których będzie można między innymi wykonać cytologię i mammografię, a także skonsultować się z onkologami czy lekarzami innych specjalności.
Osoby zainteresowane będą mogły także wziąć udział w warsztatach z samobadania piersi oraz jąder – z użyciem fantomów.
Każda osoba, która do 9 lutego odwiedzi sale obsługi w Oddziałach Wojewódzkich NFZ, otrzyma karnet z zaproszeniem do wykonania bezpłatnych pomiarów w kiosku profilaktycznym, a także kompleksową informację na temat programów profilaktycznych oraz miejsc, w których takie badania można wykonać.
Pomiary w kiosku
W samoobsługowych kioskach profilaktycznych można wykonać pomiary:
- wzrostu
- masy ciała
- indeksu masy ciała, czyli BMI
- ciśnienia tętniczego krwi
- saturacji
- i uścisku dłoni.
Te podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Wyniki pomiarów będzie można omówić z doradcą, na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia w OW NFZ.
Telefonicznie o profilaktyce
Pod bezpłatnym, całodobowym numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590 można uzyskać informacje, jak zapobiegać chorobom nowotworowym, z jakich badań profilaktycznych skorzystać oraz gdzie takie badania wykonać.
Dodatkowo 5 lutego w godz. od 10.00 do 14.00 informacji na temat profilaktyki onkologicznej udzielać będzie ekspert Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.