Włoski patent na długowieczność. To zaledwie kilka elementów
Wg danych Eurostatu z 2023 r. średnia długość życia (dokładniej – oczekiwana długość życia w momencie narodzin) w państwach Unii Europejskiej wynosiła 81,4. W tej grupie na najdłuższe życie mogą liczyć Hiszpanie ze średnią 84 lata. Na drugim miejscu znaleźli się Włosi. Przeciętna długość trwania życia Włocha lub Włoszki to 83,5 roku.
Jak wypadła Polska? Ze średnią 78,4 roku nie najlepiej. To o ponad pięć lat krócej niż w przypadku Włochów. Co sprawia, że osoby zamieszkujące Półwysep Apeniński żyją znacznie dłużej niż Polacy?
Kuchnia śródziemnomorska i nie tylko
Włosi zajmują też regularnie czołowe (pierwsze lub drugie) miejsca w zestawieniach Bloomberg’s Global Health Index mówiących o najzdrowszych nacjach świata. Dzieje się tak z kilku powodów.
Jednym z elementów składających się na warunki do długiego i zdrowego życia jest dieta. A Włochy, jak wiadomo, to dieta śródziemnomorska, regularnie wygrywająca w rankingach na najzdrowszy sposób odżywiania się. Oparta jest na warzywach, owocach, produktach pełnoziarnistych, orzechach, roślinach strączkowych, rybach i owocach morza. Do tego ogromne ilości oliwy, ziół i zdrowych przypraw.
Taka dieta to bogactwo witamin, minerałów, błonnika, zdrowych kwasów tłuszczowych, białka i przeciwutleniaczy. To wszystko składa się na mniejsze ryzyko chorób sercowych, cukrzycy, nowotworów i schorzeń neurodegeneracyjnych.
Inną sprawą jest kultura jedzenia i gotowania. Włosi uwielbiają spędzać czas w kuchni, gotują najczęściej z wykorzystaniem świeżych, sezonowych i dobrej jakości produktów, z minimalnym wkładem tych przetworzonych. Tak samo lubią celebrować spożywanie posiłków, niespiesznie, w większym gronie. A wiele badań wskazuje, że wolniejsze jedzenie sprzyja lepszemu trawieniu, zwiększeniu uczucia sytości i przeciwdziała otyłości. Włosi się też nie obżerają, wbrew powszechnemu przekonaniu spożywają nieduże porcje.
Włosi są szczupli. Nie tylko dzięki diecie
Włosi to najszczuplejsza nacja w UE. Wg danych Eurostatu odsetek osób mających 16 lat i więcej z nadwagą wynosi 41,3. W Polsce jest to 57,8 proc. Średnia dla Unii to 50,6 proc.
Włosi nie stronią też od aktywności fizycznej. Spacery czy jazda na rowerze to dla nich codzienność. Wśród starszych mieszkańców niezwykle popularna jest wieczorna rozgrywka w bocce. Zresztą wystarczy spojrzeć na wyniki najważniejszych imprez sportowych. Włosi od lat przodują w grach zespołowych, lekkiej atletyce, pływaniu czy kolarstwie.
Włosi znani są też z mocnych więzi rodzinnych, pielęgnowania znajomości i intensywnego życia towarzyskiego. A to sprzyja lepszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, to jeden z kluczowych elementów profilaktyki chorób neurodegeneracyjnych.
Nie można też zapominać o odpowiednim klimacie (z solidną dawką witaminy D przez cały rok) oraz o systemie opieki zdrowotnej uważanym za jeden z lepszych w Europie.
Na koniec warto też wspomnieć, że we Włoszech znajduje się jedna z tzw. Niebieskich Stref (Blue Zones), czyli miejsc, w których żyje wyjątkowo dużo osób mających co najmniej 90, a nawet 100 lat. Takich stref jest pięć, jedną z nich jest prowincja Ogliastra na Sardynii.
Tamtejsi mieszkańcy prowadzą proste życie, na które składają się: dieta oparta na pełnoziarnistych zbożach, warzywach strączkowych i oliwie, z minimalną ilością cukru i mięsa, codzienna aktywność fizyczna (chodzenie po górzystym terenie, prace w ogródku, łowienie ryb), pielęgnowanie więzów rodzinnych i przyjacielskich, umiarkowane picia lokalnego wina i... częste śmianie się.