Adrian Dąbek

Mówi się, że żyjemy w czasach przedwojennych. Musimy dostosowywać system. Obniżka składki zdrowotnej temu nie służy – mówi wiceminister Wojciech Konieczny.
Mają odwagę dokonywać zmian w polskiej i światowej medycynie. Zobacz relację z gali „Wizjonerzy – Reformatorzy Zdrowia 2025” WPROST i NewsMed.
Musimy sprawić, żeby pacjenci częściej zgłaszali się na badania profilaktyczne. Musimy stworzyć na to popyt – zgodnie stwierdzili eksperci podczas debaty o najważniejszych wyzwaniach w polskim systemie zdrowia.
Bez zdecydowanych działań, zwiększenia przychodów NFZ i radykalnej kontroli kosztów, negatywne zjawiska, które już dzisiaj dostrzegamy, będą coraz większe - mówi Wojciech Wiśniewski.
NFZ jako monopson nie będzie dbał o wydajność. System będzie osiadał jak kompost i będzie coraz bardziej dysfunkcjonalny - mówi Krzysztof Łanda.
Ograniczenie czasu opieki rodzica nad dzieckiem ingeruje w istotę prawa pacjenta, dlatego powinno być ostatecznością - wyjaśnia Rzecznik Praw Pacjenta.
28 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorób Rzadkich. W Polsce może chorować nawet 3 mln osób.
– Spłynęło chyba 3 tys. propozycji deregulacyjnych, tych dotyczących ochrony zdrowia jest bodajże kilkaset, teraz to musi zostać posegregowane – mówi Tomasz Zieliński.
Apteki i farmaceuci oferują coraz więcej usług. To już nie tylko lekarstwa i możliwość szczepień. To także możliwość uzyskania recepty.