Prof. Michał Zembala, prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ds. klinicznych i rozwoju badań medycznych poinformował o perfidnych działaniach oszustów na swoim profilu na LinkedIn.
Ktoś wciąż jest bezkarny...
„Gdy Rafał Brzoska i Amma Omenaa Mensah ogłosili walkę z hasztag#meta po serii krzywdzących informacji na facebook, miałem nadzieję na postęp. Od dłuższego czasu z kancelarią Sowisło Topolewski Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych S.K.A. zmagamy się z falą deep fakeów, w których rzekomo nawołuję do zakupu jakiś pseudo-farmaceutyków.
Tym razem jest inaczej.
Informacje o mojej śmierci są nie tyle przedwczesne, co przerażające – rzutują na dobrostan psychiczny nie mój, a moich bliskich. W szczególności dzieci, które nieopacznie dowiadują się o tym w szkole.
Dobrze byłoby, gdyby Naczelna Izba Lekarska mocniej pochyliła się nad tą (i podobnymi) sprawami – wielu chorych wciąż nabiera się na te bzdury, płacąc krocie za pseudo-leki.
Ufają lekarzowi, więc kupują.
Zaufanie społeczne jest wartością, którą wypracowałem ciężką pracą na rzecz potrzebujących i cierpiących.
Ktoś wciąż bezkarnie to wykorzystuje – napisał prof. Michał Zembala.
Wykorzystano wizerunek prof. Szaflika i jego syna
Dopiero wczoraj pisaliśmy, że kolejny wybitny polski lekarz – prof. Jerzy Szaflik padł ofiarą oszustwa. Wizerunek profesora został wykorzystany w nieprawdziwych reklamach i zmontowanych materiałach wideo, w których rzekomo miał zachęcać do przyjmowania preparatu, którego nigdy nie polecał swoim pacjentom – pisze „Rzeczpospolita”.
Prof. Szaflik ceniony jest za swoje osiągnięcia w medycynie, za wprowadzanie nowatorskich metod operacyjnych w okulistyce, stworzenie i wieloletnie kierowanie szpitalem okulistycznym w Warszawie, stworzenie banku tkanek oka, jak również za serce dla pacjentów: kierowanie się w swojej pracy zawodowej zawsze dobrem pacjenta.
To, co spotkało prof. Szaflika, ocenił jako „perfidne i podłe oszustwo”. Sprawa trafiła na policję i do prokuratury. – Niestety nie jestem ani pierwszym, ani zapewne ostatnim lekarzem w ten sposób wykorzystanym, bo proceder oszustwa się rozwija – zaznaczył profesor. Oszuści wykorzystali także wizerunek prof. Jacka Szaflika, syna Jerzego, również cenionego okulisty. – Od jakiegoś czasu w mediach społecznościowych można napotkać reklamy wykorzystujące wizerunki polskich autorytetów różnych dziedzin medycyny. Nagrania te są oszustwem – zarówno wobec konsumentów, zachęcanych w ten sposób do nabycia danego produktu, jak i przedstawionych na nich lekarzy. Nie brali oni bowiem udziału w przedmiotowych kampaniach marketingowych – napisał prof. Jacek Szaflik.
Czytaj też:
Kolejny wybitny polski lekarz ofiarą oszustwa. „Perfidne i podłe”
Prof. Skarżyński również oszukany
W styczniu pisaliśmy o tym, że ofiarą oszustwa padł również prof. Henryk Skarżyński, szanowany lekarze, otochirurg i specjalista w otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. Jest dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz twórcą Światowego Centrum Słuchu.
Na jednym z facebookowym profili opublikowano film, który przedstawia nieprawdziwą i fałszywą opinię prof. Henryka Skarżyńskiego na temat pewnego preparatu. „Informujemy, że Pan Profesor nigdy nie uczestniczył w takim nagraniu ani nie wyraził zgody na promowanie takiego preparatu swoją opinią, a tym bardziej wizerunkiem” – napisało wtedy Światowe Centrum Słuchu.
Nagranie z udziałem eksperta zmontowano przy użyciu najnowszych technik podkładania głosu, z udziałem sztucznej inteligencji. Wygenerowano wizerunek prof. Henryka Skarżyńskiego i jego wypowiedź. „Jest to działanie wysoce szkodliwe, gdyż Profesor jest autorytetem dla ogromnej rzeszy pacjentów i medyków” – alarmowało Centrum.
Czytaj też:
Wybitny polski lekarz ofiarą oszustwa. „Wygenerowano jego wizerunek i wypowiedź”