Najnowsze
-
Objawy demencji, które mogą się pojawić w czasie świątecznych spotkań
Święta Bożego Narodzenia to czas spotykania się z rodziną, ale też moment, gdy ktoś może zacząć sobie zdawać sprawę, że jest coś nie tak z jego bliskim – ostrzegają specjaliści chorób otępiennych.
Profilaktyka -
Naukowcy sprawdzili jak można poprawić pamięć w prosty sposób
30 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej sprawia, że przez dobę ludzka pamięć jest znacznie lepsza. Sprawdzili to brytyjscy naukowcy.
AktualnościProfilaktyka -
Korzystanie z Internetu może być zbawienne dla tej grupy społecznej
Badanie przeprowadzone w 23 państwach wykazało, że dla osób w średnim i starszym wieku korzystanie z Internetu może przynieść wiele korzyści.
AktualnościProfilaktyka -
To schorzenie może wskazywać na demencję na kilka lat przed jej pierwszymi objawami
Badanie przeprowadzone przez australijskich naukowców wykazało, że pewne schorzenia mogą sugerować rozwój demencji kilka lat wcześniej przed jej diagnozą.
Choroby cywilizacyjne
Czytaj także
-
Co się dzieje z Planem Alzheimerowskim? MZ wyjaśnia
W Polsce coraz więcej osób zmaga się z demencją, czyli chorobami otępiennymi. Czy Ministerstwo Zdrowia ma jakiś plan z tym związany? – pyta jedna z posłanek.
Profilaktyka -
Ma powstać program przeciwdziałania chorobom otępiennym
W Polsce rośnie liczba osób starszych i jednocześnie odsetek osób z demencją. Proces ten można jednak spowolnić. W przyszłym roku powstanie specjalny program.
Choroby cywilizacyjneProfilaktyka -
Prof. Samoliński: Polityka senioralna umarła za poprzednich rządów
30 proc. hospitalizacji seniorów w Polsce jest z powodu przedawkowania leków. Ułożenie leków wymaga zaangażowania bliskich – mówi prof. Bolesław Samoliński.
PacjentBeata Igielska -
Seniorzy dyskryminowani i stygmatyzowani. Można temu przeciwdziałać
Czy „Sztuka łączy pokolenia”? Jak najbardziej. Świadczy o tym projekt o tej nazwie zorganizowany przez Fundację Projekt Starsi.
AktualnościPacjentBeata Igielska -
Geriatra: 90 proc. chorych seniorów jest zagrożonych niedożywieniem lub niedożywionych
Koniecznie dbajmy o relacje społeczne, one mocno przeciwdziałają chorobom otępiennym. Bez kontaktu z innymi szybciej starzejemy się – mówi dr Agnieszka Skoczylas, geriatra.
ProfilaktykaPacjentBeata Igielska -
WHO: aktywność fizyczna seniorów wydłuża ich życie
Regularna, nawet umiarkowana aktywność fizyczna w przypadku seniorów zmniejsza ryzyko wielu chorób i opóźnia rozwój schorzeń demencyjnych.
PacjentProfilaktyka -
Senior u psychologa. O samotności, depresji, przemocy fizycznej i ageizmie
Zadbajmy o kontakt z seniorami, o relacje interpersonalne, o to, żeby starsza osoba miała cały czas poczucie bycia ważnym i wartościowym – mówi Dominika Robak, psycholog z Kliniki Rehabilitacji w Narodowym Instytucie Geriatrii,...
PacjentBeata Igielska -
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Bezpłatne badania dla seniorów
1 października to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. To wielu miastach okazja dla seniorów, aby wziąć udział w darmowych badaniach profilaktycznych.
Pacjent -
Osoby starsze są dyskryminowane w placówkach ochrony zdrowia? Ekspertka: To forma ageizmu
„Boli panią biodro, ma pani problemy z kręgosłupem? To normalne w tym wieku”: zdarza się, że osoby starsze słyszą takie słowa w gabinecie lekarskim. Tego typu zachowania to forma ageizmu: dyskryminacji ze względu na wiek. Skutkiem bywa...
PacjentProfilaktykaKatarzyna Pinkosz -
Stan medycyny paliatywnej w Polsce. MZ wyjaśnia i przedstawia dane
W ostatnich lat obserwuje się stały wzrost liczby specjalistów w dziedzinie medycyny paliatywnej – informuje Ministerstwo Zdrowia, prezentując dane z ostatnich kilkunastu lat.
AktualnościSystem ochrony zdrowia -
Neurologia czeka na kroplówkę. „Oddziały są zamykane”
Choroby układu nerwowego są coraz większym wyzwaniem w Polsce, również ze względów demograficznych. Sytuacja oddziałów neurologicznych jest obecnie bardzo zła, oddziały mają ogromne problemy kadrowe i finansowe, gdy robią wszystko, by...
Choroby cywilizacyjnePacjentKatarzyna Pinkosz -
Lek na alzheimera nie dla Brytyjczyków
Brytyjski regulator odpowiadający za system ochrony zdrowia nie dopuścił na tamtejszy rynek leku, który może spowolnić postęp choroby Alzheimera. Powodem są zbyt małe korzyści, aby mogły zrównoważyć ogromne koszty terapii oraz...
AktualnościPacjentRynek Farmaceutyczny -
Lek spowalniający alzheimera nie dostał zgody w Europie. „To rozczarowujące dla wielu”
Lek spowalniający postępy choroby Alzheimera od roku jest stosowany w Stanach Zjednoczonych. Jednak na rynek europejski nie dostał dopuszczony. Niska skuteczność leku nie równoważy ryzyka działań niepożądanych.
AktualnościRynek Farmaceutyczny -
Prof. Agnieszka Neumann-Podczaska: Pacjentów trzeba wciągać do współpracy
W Polsce wciąż często lekarz mówi pacjentowi, co ma robić; pacjent kiwa głową, po czym wychodzi do domu i tego nie robi, o czym nie powie na kolejnej wizycie. Uczmy pacjentów zaufania, wciągajmy ich we współpracę – mówi prof. Agnieszka...
PacjentInnowacjeKatarzyna Pinkosz