Najnowsze
-
Polscy naukowcy: Wirtualna rzeczywistość może być pomocna w tych zaburzeniach
Strach przed pająkami, otwartą przestrzenią albo lęk wysokości? Pomóc może wirtualna rzeczywistość, która może być skuteczna w leczeniu fobii.
AktualnościProfilaktyka -
Naukowcy: Krótki sen jest szkodliwy dla mózgu. Jedna grupa powinna szczególnie uważać
Badania przeprowadzone przez neurologów wykazało, że zbyt krótki sen wiąże się ze zwiększonym ryzykiem upośledzenia funkcji poznawczych.
AktualnościProfilaktyka -
Ile osób w Polce z zaburzeniami psychicznymi i uzależnieniem od alkoholu? Najnowsze dane
W 2022 r. psychiatrycznie leczyło się prawie 2 mln Polaków. Dotyczy to jedynie placówek publicznych.
AktualnościSystem ochrony zdrowia -
Jak celebrować święta, gdy dziecko poważnie choruje? Wyjaśniają specjalistki Instytutu Matki i...
– Dzieci, nawet te zmagające się z poważnymi chorobami, wciąż są przede wszystkim dziećmi. W obliczu choroby ważne jest, aby zachowywać elementy normalności – mówi psychoonkolog.
Onkologia
Czytaj także
-
Psychologia pozytywna. Stawiaj sobie cele i zadania na miarę możliwości i realiów
Korzystny jest realistyczny optymizm. Urealnienie celów bardzo pomaga. Wtedy nadzieja na ich osiągnięcie jest uzasadniona – mówi prof. Ewa Trzebińska, która upowszechnia psychologię pozytywną.
AktualnościBeata Igielska -
Ile kroków do lepszego zdrowia psychicznego? Naukowcy obliczyli
Badania przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców wykazały związek między liczbą kroków a ryzykiem depresji. Zalecenia, aby spacerować, mogą stać się elementem profilaktyki zdrowia psychicznego.
AktualnościProfilaktyka -
Psychoterapia pod nadzorem. Chcą tego pacjenci i terapeuci. Co zrobi MZ?
Czy zawód psychoterapeuty zostanie w najbliższym czasie uregulowany ustawą? Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na interpelację posłanki w tej sprawie.
System ochrony zdrowia -
Naukowcy: Obserwujemy narastający kryzys zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży i dorosłych
Zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne dla zachowania odpowiedniej jakości życia. Polityka zdrowotna i psychoterapia powinny być oparta na nauce – apelują polscy naukowcy.
AktualnościSystem ochrony zdrowia -
Anoreksja w Polsce. Czy ministerstwo radzi sobie z problemem?
Jak wygląda leczenie anoreksji w Polsce? Czy lekarze pierwszego kontaktu są przygotowani do postępowania z takimi pacjentami? Ministerstwo Zdrowia odpowiada.
PacjentSystem ochrony zdrowia -
Kryzys psychiczny. Jednym z lekarstw bywa miłość. „Stałam o krok nad przepaścią, ale ją przeskoczyłam”
Miłość, przyjaciele, dobry psychiatra, leki, a przede wszystkich własne zaangażowanie w proces leczenia potrafią wyciągnąć nawet z największej psychozy. Poznajcie historię Oli.
PacjentBeata Igielska -
Ten codzienny nawyk źle wpływa na zdrowie psychiczne
Przeprowadzone przez Brytyjczyków badania wykazały, że zbyt intensywne przeglądanie wiadomości na smartfonach źle wpływa na nastrój i kondycję psychiczną.
ProfilaktykaAktualności -
Filip Zimbardo nie żyje. To on stworzył słynny więzienny eksperyment
Zmarł Filip Zimbardo, wybitny psycholog amerykański, autor słynnego eksperymentu więziennego. Założyciel i patron Centrum Zimbardo w katowickim Nikiszowcu.
AktualnościBeata Igielska -
Psychoterapia pod nadzorem. Tego chcą Polacy
Polacy chcą, aby psychoterapia powinna być świadczeniem medycznym i podlegać nadzorowi Ministerstwa Zdrowia. Znamy wyniki badań.
PacjentSystem ochrony zdrowia -
Aplikacja, która pomaga w radzeniu sobie z depresją
Aplikacja opracowana przez brytyjskich naukowców może zapobiegać nasilaniu się depresji u młodych ludzi. To może stać się skutecznym elementem ochrony zdrowia psychicznego.
AktualnościProfilaktyka -
„Nie pozwólcie nam umierać!”. Jest projekt ustawy o zdrowiu psychicznym dzieci
Jest projekt ustawy o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży – informuje Rzecznik Praw Dziecka. Informację opatrzył hasłem „Nie pozwólcie młodym umierać”.
AktualnościPacjent -
Polski pracownik jest bardziej zestresowany pracą niż średnia światowa
Polak w miejscu pracy stresuje się znacznie częściej niż wynosi średnia światowa. Co więcej, niewielka część pracowników odczuwa, że pracodawca dba o ich dobrostan.
AktualnościPacjent -
Szukasz wsparcia psychologa? Tam znajdziesz pomoc
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przypominamy numery telefonów, pod którymi osoby będące w kryzysie psychicznym mogą znaleźć pomoc specjalistów.
AktualnościPacjent -
Alkohol w saszetkach. Dr Woronowicz: Kto do tego dopuścił?
– Skandalem już było wprowadzenie małpek, to teraz jeszcze kolorowe saszetki przypominające musy dla dzieci! – mówi dr Bohdan Woronowicz o nowej formie sprzedaży alkoholu.
AktualnościChoroby cywilizacyjneBeata Igielska -
Jesteśmy razem. Spotkanie psychiatrii środowiskowej dzieci i młodzieży
Na przełomie listopada i grudnia odbędzie się spotkanie specjalistów psychiatrii, psychologii, psychoterapii i terapii środowiskowej dzieci i młodzież.
AktualnościPatronatyPacjent -
COVID-19 drastycznie postarzył mózgi nastolatek
Pandemia koronawirusa i wprowadzane lockdowny sprawiły, że mózgi nastoletnich dziewcząt i chłopców szybciej się postarzały
AktualnościPacjent -
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Co można zrobić?
10 września obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Rocznie na całym świecie życie odbiera sobie 700 tys. osób
AktualnościPacjent -
Pełnia spełnienia i obfitości – wewnętrzna wolność
W drodze do odnalezienia siebie rozmawiamy z Doktor Miłość, laureatką naszej nagrody „Lider Świadomego Życia. Życia bez myśli w obfitości i spełnieniu” – Joanną Bobel – Doktor Miłość.
Artykuł sponsorowany -
Epidemia, której nie ma. Ale trzeba wiedzieć, gdzie szukać pomocy dla dziecka
To nie jest prawda, że mamy dziś do czynienia z epidemią samobójstw wśród dzieci i młodzieży. 2023 rok był pierwszym, w którym ich liczba spadła od 2018 roku. – Oznacza to, że działania, które prowadzimy, dają efekty, choć wiele jest do...
MedycynaChoroby cywilizacyjneKatarzyna Pinkosz -
Konsultant krajowa: Potrzebujemy bezpiecznego leczenia dla dzieci z chorobą afektywną dwubiegunową
Sama psychoterapia nie wystarczy: w chorobie afektywnej dwubiegunowej trzeba przywrócić równowagę biologiczną w ośrodkowym układzie nerwowym. Są nowoczesne preparaty, które można stosować już u dzieci i młodzieży, jednak problemem...
MedycynaKatarzyna Pinkosz -
Powstają polskie wytyczne leczenia choroby dwubiegunowej u dzieci. „Nie można zrzucać zmiany zachowania dziecka na dorastanie”
U dziecka obydwie fazy: depresyjna i hypomaniakalna mogą się zmieniać nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Najważniejsze jednak, by rodzic nie zrzucał zmiany zachowania dziecka na dorastanie i poszedł do specjalisty. Choroby dwubiegunowej u...
Rynek FarmaceutycznyMedycynaKatarzyna Pinkosz