Phil Krzyzek został wybrany w grudniu na stanowisko prezesa zarządu Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. Jest ekspertem ds. komercyjnej opieki zdrowotnej z prawie 30-letnim doświadczeniem w branży farmaceutycznej, CSO i opiece zdrowotnej nad pacjentami. Zajmował wysokie stanowiska w sprzedaży, marketingu, rozwoju biznesu i zarządzaniu ogólnym w różnych produktach i usługach, rolach, sektorach i typach organizacji, od start-upów po blue chipy.
Ważny moment dla branży
Phil Krzyzek jako nowo wybrany Prezes Zarządu INFARMY, przejmuje stery w ważnym dla branży momencie rozpoczęcia Prezydencji Polski w Radzie UE. Upłynie ona m. in. pod znakiem dalszych konsultacji w ramach procesu legislacyjnego pierwszego od 20 lat przeglądu prawodawstwa farmaceutycznego UE, który wpłynie na rozwój i dostęp do innowacyjnych terapii na kolejne dziesięciolecia. Kolejnym wyzwaniem będzie także nowelizacja ustawy refundacyjnej, która za kilka tygodni trafi do konsultacji publicznych.
– To dla mnie ogromne wyróżnienie i dowód zaufania, za które dziękuję wszystkim członkom Zarządu. Niezwykle cieszę się na naszą wspólną pracę
– mówi Phil Krzyzek. – Najbliższe 6 miesięcy będzie dla nas ogromnym wyzwaniem, zarówno w obszarze legislacji unijnej, jak i polskiej. Jestem przekonany, że to właśnie przemysł innowacyjny odegra ważną rolę w debacie publicznej w tym okresie. Polska Prezydencja stwarza także niepowtarzalną szansę na nowe otwarcie dyskusji nad bezpieczeństwem zdrowotnym Unii Europejskiej. Doświadczenia pandemii COVID-19 dobitnie pokazały nam, że bezpieczeństwo to nie tylko stabilne i nieprzerwane europejskie łańcuchy dostaw, ale także dobra zdrowotna kondycja społeczeństw oraz dobrze zorganizowane i sprawnie działające systemy ochrony zdrowia.
Odnosząc się bezpośrednio do priorytetów zdrowotnych podkreśla, że bez poprawy efektywności – przy tak negatywnych prognozach dotyczących rozwoju chorób cywilizacyjnych i starzejących się społeczeństwach – obecne systemy ochrony zdrowia mogą tego nie udźwignąć. Odbije się to także na kondycji społeczeństw i gospodarce.
- Wierzę, że jako branża innowacyjna mamy tu wiele do zaoferowania i że polska Prezydencja będzie mocnym impulsem do rozwoju innowacji i zwiększenia konkurencyjności Europy, zgodnie z wnioskami raportu Mario Draghiego
– dodaje Phil Krzyzek.
Impuls do rozwoju innowacji
Wybór nowego Prezesa jest konsekwencją złożenia rezygnacji przez Agnieszkę Grzybowską-Zalewską w związku ze zmianą planów zawodowych. Agnieszka Grzybowska-Zalewska – pełniła tę funkcję od czerwca 2023 r. – w gorącym dla branży okresie finalizacji prac nad dużą nowelizacją Prawa farmaceutycznego i w pierwszej fazie prac Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego nad pakietem farmaceutycznym. W tym czasie w INFARMIE podjęto szereg inicjatyw i działań wspierających dialog ze wszystkimi interesariuszami systemu, decydentami oraz branżą farmaceutyczną w Polsce i Europie na temat szans i ryzyk reformy. Ponadto kontynuowano wiele ważnych projektów, które zostały pozytywnie przyjęte, czyli m. in. wspierający rozwój kompetencji i niezależność organizacji pacjenckich Program PACJENCI.PRO. Rozwijano także platformę internetową Access Gap, która została poszerzona o Polski Radar Refundacyjny i analizuje na bieżąco dane na temat dostępności do innowacyjnych leków w Polsce i w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Odbyła dziesiątki spotkań i rozmów, budując pozytywną atmosferę otwartości i dialogu na temat przyszłości badań nad innowacyjnymi terapiami w Polsce i Europie.
– Pełnienie funkcji prezesa INFARMY było jednym z najciekawszych doświadczeń i wyzwań w moim życiu zawodowym i cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym projekcie w tak ciekawym czasie, z tak ciekawymi i doświadczonymi ludźmi. W okresie tak wielu wyzwań dla branży innowacyjnej w tle, wielu zmian i kryzysów geopolitycznych, mam poczucie, że dołożyłam cegiełkę do ugruntowania wiodącej roli branży innowacyjnej, która jest niezbędna już nie tylko do rozwoju medycyny i leczenia pacjentów, ale także do zapobiegania kryzysom, m. in. takim, jakiego doświadczyliśmy podczas pandemii COVID-19. Reforma prawa farmaceutycznego będzie fundamentalną zmianą, która albo da impuls albo zahamuje rozwój badań w Europie. (...) Życzę Philowi, żeby jego działania przyczyniły się do takiego wsparcia polskiej Prezydencji, aby było to nowe otwarcie w polityce Komisji Europejskiej, które da mocny impuls do rozwoju innowacji i zwiększenia konkurencyjności Europy na lata – powiedziała Agnieszka Grzybowska-Zalewska.
Kolejne zmiany w zarządzie
Zarząd wybrał także Cristiano Costanzo na stanowisko wiceprezesa zarządu. Cristiano Costanzo jest od listopada 2022 r. wiceprezesem i dyrektorem generalnym GSK w Polsce. Piastował także wysokie stanowiska kierownicze w sprzedaży i marketingu w GSK na poziomie globalnym i lokalnym. Cristiano Costanzo kończył Uniwersytet w Pizie z tytułem magistra chemii farmaceutycznej i uzyskał tytuł Executive Master in Business Administration w SDA Bocconi w Mediolanie.
W związku z rezygnacją Michała Čuhy, Dyrektora Generalnego Boehringer Ingelheim Polska, ze stanowiska skarbnika, zarząd wybrał na to stanowisko Piotra Dębskiego, wieloletniego Dyrektora Zarządzającego Biogen Polska. Pozostały skład Zarządu pozostaje bez zmian, jego kadencja upływa w czerwcu 2025 r.
Zmiany w składzie zarządu INFARMY wchodzą w życie 1 stycznia.
Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA reprezentuje 25 działających w Polsce wiodących firm sektora farmaceutycznego, prowadzących działalność badawczo-rozwojową i produkujących leki innowacyjne. INFARMA jest członkiem międzynarodowych organizacji zrzeszających innowacyjną branżę farmaceutyczną (EFPIA), a także Pracodawców RP oraz Krajowej Izby Gospodarczej.