Naczelna Izba Lekarska wraz z okręgowymi izbami lekarskimi i w porozumieniu z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy oraz Krajową Izbą Ratowników Medycznych, Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych przygotowała specjalny plakat. Dotyczy on odpowiedzialności prawnej za naruszanie dóbr i użycie przemocy wobec lekarza, pielęgniarki, ratownika medycznego i farmaceuty.
Za każde wyzwisko, znieważenie, uderzenie
– Każde wyzwisko, obelgi lub inne formy znieważenia, groźba, próba zastraszenia, uderzenie, popchnięcie lub inne naruszenie nietykalności będzie skutkować odpowiedzialnością karną – nawet do 10 lat pozbawienia wolności – czytamy na plakacie. – Nie godzimy się na przemoc wobec personelu medycznego. Naruszenie nietykalności cielesnej, czynna napaść lub znieważenie lekarza/pielęgniarki/ratownika medycznego/farmaceuty to przestępstwo ścigane z urzędu przez policję i prokuraturę.
Czytaj też:
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: Kara wobec sprawców takich czynów musi być
W każdym podmiocie leczniczym
– Chcemy, by informacja o konsekwencjach napaści na medyków znalazła się w każdym podmiocie wykonującym działalność leczniczą – czytamy w komunikacie na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.
Izba apeluje o możliwe jak najszersze rozpowszechnianie plakatu.
- Nasza kampania informacyjna to jeden z wielu elementów działań samorządu lekarskiego na rzecz bezpieczeństwa wszystkich pracowników ochrony zdrowia
– podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.
Zgodnie z polskim prawem lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny udzielający świadczeń zdrowotnych czy farmaceuta wykonujący czynności przewidziane we właściwym tym zawodom ustawach i kodeksie karnym korzystają z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
Kampania to kolejny wyraz protestu przeciw coraz częściej zdarzających się sytuacji agresji i przemocy wobec lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek i farmaceutów.
Czytaj też:
„Nie możemy przerażeni przychodzić do pracy. Nie możemy bać się, że spotka nas przemoc”