Wraz z nowym rokiem znacznie zwiększył się koszyk świadczeń gwarantowanych (darmowych) w dziedzinie stomatologii. To m.in. zdjęcie pantomograficzne, lakierowanie zębów, proteza czy unieruchomienie zwichniętego zęba.
Leczenie w narkozie – komu przysługuje
Kolejna nowość to leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym (w narkozie) na NFZ w przypadku dzieci. Zmiana jednak dokona się dopiero 1 stycznia 2026 r. Nie będzie jednak dostępna dla wszystkich.
Zgodnie z rozporządzeniem Minister Zdrowia z 19 grudnia 2024 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego świadczenie będzie przysługiwać:
- dzieciom i młodzieży do ukończenia 18. roku życia, u których występują alergie na środki znieczulenia miejscowego,
- dzieciom i młodzieży do ukończenia 18. roku życia z zaburzeniami ogólnoustrojowymi, u których lęk związany z zabiegiem stomatologicznym lub obecność infekcji okołozębowych może negatywnie wpłynąć na stan ogólny pacjenta (w szczególności na choroby kardiologiczne, neurologiczne i endokrynologiczne) – po przedstawieniu opinii lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny odpowiedniej ze względu na chorobę lub problem zdrowotny pacjenta,
- dzieciom do ukończenia 3. roku życia niewspółpracującym mimo przeprowadzenia wizyt adaptacyjnych oraz zastosowania uspokojenia farmakologicznego, z co najmniej 8 ubytkami próchnicowymi lub wymagającym leczenia co najmniej 4 zębów – endodontycznie lub ekstrakcji zębów, lub zabiegu chirurgicznego w obrębie jamy ustnej, lub zaopatrzenia pourazowych uszkodzeń zębów i okolicznych tkanek,
- dzieciom i młodzieży do ukończenia 18. roku życia niewspółpracującym, które mimo zastosowanego uspokojenia farmakologicznego nie pozwalają w opinii lekarza specjalisty w dziedzinie chirurgii stomatologicznej lub stomatologii dziecięcej na bezpieczne wykonanie: leczenia endodontycznego lub ekstrakcji – łącznie 4 zębów lub zabiegu chirurgicznego w obrębie jamy ustnej,
- dzieciom i młodzieży do ukończenia 18. roku życia wymagającym natychmiastowego leczenia ostrego, zębopochodnego stanu zapalnego w okolicy szczękowo-twarzowej lub wykonania zabiegu chirurgicznego w obrębie jamy ustnej.
Koszty świadczenia będą wysokie
Koszty wprowadzenia tego świadczenia będą dość wysokie, stąd późniejszy termin. Resort zdrowia szacuje, że usługa może kosztować Narodowy Fundusz Zdrowia od 40 do 60 mln zł rocznie.
Problemem może być też konieczność dodatkowego personelu, bo narkoza musi być przeprowadzona przez anestezjologa, a tych w Polsce jest zdecydowanie za mało.
Jak wyglądają koszty zabiegów ogólnych w prywatnych gabinetach stomatologicznych?
Cena znieczulenia ogólnego to od 800 do nawet 2000 zł za pierwszą godzinę, plus kilkaset za każde kolejne pół godziny. Do tego dochodzi koszt konsultacji anestezjologa. Trzeba też pamiętać o wyższych kosztach zabiegów stomatologicznych wykonywanych gdy pacjent jest w narkozie.
Czytaj też:
Więcej darmowych usług stomatologicznych, ale branża zgłasza uwagiCzytaj też:
Sprawdzają się czarne scenariusze. Ceny u dentystów wciąż szybują w górę