Kilkanaście miesięcy temu wystartował program „Wymagaj Jakości” prowadzony przez Rzecznika Praw Pacjenta i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Ma na celu promowanie placówek, które świadczą usługi medyczne najwyższej jakości.
Stobrawskie Centrum Medyczne nagrodzone
Tym razem nagrodzone zostało Stobrawskie Centrum Medyczne Sp. z o. o.
„Wyróżnienie jest dowodem na najwyższe standardy opieki świadczonej przez Stobrawskie Centrum Medyczne Sp. z o. o., potwierdza profesjonalizm oraz troskę o pacjenta na każdym etapie leczenia” – informuje Rzecznik Bartłomiej Chmielowiec.
Stobrawskie Centrum Medyczne to placówka działająca w miejscowości Kup w woj. opolskim. Szpital w Kup w obecnej lokalizacji zaczął działać w 1928 r. Natomiast Stobrawskie Centrum Medyczne powstało 29 kwietnia 2014 roku, w wyniku przekształcenia Samodzielnego Publicznego Zespołu Szpitali Pulmonologiczno-Reumatologicznych. Działalność rozpoczęło 1 lipca 2014 roku.
Jak informuje Centrum swojej stronie, jest jedyną placówką w regionie, która realizuje program biologicznego leczenia chorób reumatycznych. Biologiczne leczenie chorób reumatycznych to nowoczesne podejście terapeutyczne, które wykorzystuje preparaty oparte na biologicznych substancjach, takich jak białka, przeciwciała monoklonalne czy cząsteczki sygnalizacyjne. Celem tego rodzaju terapii jest precyzyjne działanie na mechanizmy chorobowe, co pozwala na skuteczniejsze zarządzanie objawami oraz spowolnienie postępu choroby.
Pacjenci powinni wymagać jakości
Program „Wymagaj Jakości” wystartował w grudniu 2023 r. Ma na celu podniesienie standardów opieki medycznej w Polsce, promując placówki medyczne, które wyróżniają się szczególną dbałością o jakość świadczonych usług oraz wysokimi standardami opieki nad pacjentem. Dzięki przyznawanym wyróżnieniom pacjenci mogą świadomie wybierać ośrodki oferujące najlepsze praktyki w opiece zdrowotnej.
– Celem kampanii 'Wymagaj Jakości' jest mobilizacja pacjentów do świadomego żądania najwyższych usług opieki zdrowotnej. Każdy pacjent ma prawo do usług medycznych najwyższej jakości, a nasza inicjatywa ma na celu wspieranie tego prawa poprzez promocję transparentności i oceny jakości świadczeń medycznych – mówił wtedy Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
– Chcemy, żeby pacjenci wywierali presję na szpitale, by wymagali od nich jakości – podkreślała Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Do tej pory zostały wyróżnione m.in.:
- Świętokrzyskie Centrum Onkologii SPZOZ,
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej,
- Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli,
- Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie,
- Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim,
- SPZOZ MSWiA w Lublinie i w Łodzi,
- Szpital Miedziowe Centrum Zdrowia S.A. w Lubinie.
Czytaj też:
Ponad 200 tys. zł odszkodowania za późne rozpoznanie guza krtani