W Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Zdrowia opublikowano zarządzenie w sprawie powołania „Zespołu do spraw określenia obszarów, w tym czynności zawodowych, w których może być realizowana zaawansowana praktyka pielęgniarek”.
Zespół – kto jest w składzie?
Przewodniczącą Zespołu została Mariola Lodzińska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Zastępcą jest dr n. med. Klaudiusz Komor – Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Członkami zespołu mają zostać ponadto:
- przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego,
- przedstawiciel Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych,
- przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej,
- przedstawiciel Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji,
- przedstawiciel Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia,
- przedstawiciel Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia,
- przedstawiciel Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia,
- przedstawiciel Departamentu Równości w Zdrowiu w Ministerstwie Zdrowia.
Sekretarzem Zespołu został dr n. med. Andrzej Tytuła, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Do zadań Zespołu należy określenie obszarów, w tym czynności zawodowych, w których może być realizowana zaawansowana praktyka pielęgniarek.
Jak czytamy w rozporządzeniu, „pierwsze posiedzenie Zespołu jest zwoływane przez Przewodniczącego Zespołu, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia. Zespół zakończy swoją działalność z dniem przedłożenia ministrowi właściwemu do spraw zdrowia przez Przewodniczącego Zespołu propozycji obszarów, w tym czynności zawodowych, w których może być realizowana zaawansowana praktyka pielęgniarek, nie później jednak niż do dnia 30 stycznia 2026 r”..
Zaawansowana praktyka pielęgniarek – czym jest?
Jak wyjaśnia, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, zaawansowana praktyka pielęgniarska (APN – Advanced Practice Nursing) to model pracy pielęgniarek posiadających wyższe kwalifikacje oraz uprawnienia do podejmowania bardziej samodzielnych decyzji medycznych.
W krajach takich jak Stany Zjednoczone, Kanada czy Wielka Brytania pielęgniarki zaawansowanej praktyki diagnozują pacjentów, zlecają badania, prowadzą leczenie, a nawet przepisują leki. Taki model odciąża lekarzy i skraca czas oczekiwania na specjalistyczną opiekę.
PTP wraz z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych od dłuższego czasu apelowały do Ministerstwa Zdrowia o rozpoczęcie prac legislacyjnych, które umożliwią wdrożenie APN.
Zdaniem ekspertów wdrożenie APN może znacząco poprawić jakość opieki zdrowotnej w Polsce. Dzięki większej liczbie specjalistów, pacjenci mogliby szybciej uzyskać diagnozę i leczenie. Dodatkowo, pielęgniarki APN mogłyby prowadzić programy profilaktyczne, edukować pacjentów oraz monitorować stan osób przewlekle chorych, zmniejszając liczbę hospitalizacji.
Czytaj też:
Nowe najniższe pensje pielęgniarek i położnych. Wiemy o ile więcej dostaną