Osoba z zaburzeniami psychicznymi leczona w szpitalu psychiatrycznym może uzyskać zgodę ordynatora (lekarza kierującego oddziałem) na okresowe przebywanie poza szpitalem bez wypisywania z zakładu, jeżeli nie zagraża to jej życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób. Jest to tzw. przepustka.
Pod opieką personelu lub bliskiej osoby
Wolne wyjścia (spacery) mogą mieć różny charakter i najczęściej odbywają się pod opieką personelu bądź osoby bliskiej. Mogą mieć one zarówno formę zorganizowaną, którą będzie spacer z grupą pacjentów bądź też indywidualną, np. w przypadku wyjścia do kawiarni czy sklepu znajdującego się na terenie szpitala.
W obu przypadkach kluczowa jest ocena stanu zdrowia pacjenta przez lekarza (zwłaszcza w kontekście zagrożenia życia pacjenta, bądź zdrowia lub życia innych osób).
Lekarz może odmówić udzielenia przepustki lub wyjścia na spacer tylko wtedy, gdy stan zdrowia pacjenta na to nie pozwala.
Na terenie szpitali psychiatrycznych pracują Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego. Można im zgłaszać zarówno naruszenia praw pacjenta, jak również kierować pytania związane z leczeniem i pobytem w placówce.
Wyjaśniają i udzielają pomocy
Rzecznicy praw pacjenta szpitala psychiatrycznego:
- zapewniają osobom z zaburzeniami psychicznymi pomoc w dochodzeniu ich praw w sprawach związanych z przyjęciem, leczeniem, warunkami pobytu i wypisaniem ze szpitala psychiatrycznego
- wyjaśniają i udzielają pomocy w wyjaśnieniu ustnych i pisemnych skarg tych osób, współpracują z ich rodzinami, przedstawicielami ustawowymi, opiekunami prawnymi lub faktycznymi
- inicjują i prowadzą działalność edukacyjną w zakresie praw pacjentów szpitali psychiatrycznych.
Rzecznicy rozpatrują sprawy zgłoszone przez pacjentów, a także ich przedstawicieli ustawowych, opiekunów prawnych i faktycznych. Mogą też działać z własnej inicjatywy.
Rzecznicy praw pacjenta szpitala psychiatrycznego mają prawo do:
- wstępu do pomieszczeń szpitala psychiatrycznego, w których udziela się świadczeń zdrowotnych
- występowania z wnioskiem do personelu podmiotu leczniczego, do lekarza prowadzącego, ordynatora oddziału psychiatrycznego (lekarza kierującego oddziałem) lub kierownika podmiotu leczniczego oraz do podmiotu, który utworzył ten podmiot, o podjęcie działań zmierzających do usunięcia przyczyny skargi lub zaistniałych naruszeń
- wglądu w dokumentację medyczną pacjenta
- porozumiewania się z pacjentem, jego przedstawicielem ustawowym, opiekunem prawnym lub faktycznym bez udziału innych osób
- przetwarzania danych utrwalonych za pomocą monitoringu w pomieszczeniach, w których pacjenci przebywają w izolacji.
Ochronę praw pacjentów korzystających z psychiatrycznej opieki zdrowotnej i leczenia uzależnień zapewnia Departament ds. Zdrowia Psychicznego Biura Rzecznika Praw Pacjenta.Czytaj też:
Rzecznik Praw Pacjenta przyznał wyjątkowe nagrody. Dyrektor szpitala pod wrażeniem