Od sierpnia w państwach Afryki obserwuje się poważny wzrost zachorowań na mpox (małpią ospę). Niedawno Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że od początku roku doszło tam do prawie 30 tys. zakażeń.
30 tys. przypadków małpiej ospy w Afryce
Epidemia mpox (choroby wcześniej określanej „małpią ospą”) wybuchła w kilku państwach Afryki. Najwięcej zakażeń odnotowano w Demokratycznej Republice Konga. Pojedyncze przypadki wykrywano także w Azji, jeden – tzw. zawleczony – stwierdzono także w Szwecji. W połowie sierpnia Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że małpia ospa stała się globalnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego.
Czytaj też:
Dr Paweł Grzesiowski o zagrożeniu epidemią na terenach po powodzi
Najnowszy raport WHO mówi o 29 342 podejrzeniach przypadków mpox, jakie wykryto w Afryce od początku roku do 15 września. Z powodu choroby zmarło 812 osób.
W komunikacje poinformowano również, że epidemia wybuchła także w sąsiadującym z Kongo Burundi.
W samym sierpniu na całym świecie zgłoszono łącznie 2082 potwierdzone przypadki, co jest najwyższą liczbą od listopada 2022 r. — poinformowała WHO.
Organizacja nie podała danych porównawczych z wcześniejszymi latami. Ale agencja zdrowia publicznego Unii Afrykańskiej poinformowała, że w 2023 r. zgłoszono 14 957 przypadków i 739 zgonów w siedmiu dotkniętych państwach. W porównaniu z 2022 był to wzrost nowych przypadków o 78,5 proc.
W sobotę fundusz pandemiczny Banku Światowego poinformował, że przekaże 128,89 mln dol. dziesięciu krajom afrykańskim na pomoc w walce z epidemią.
Milion szczepionek od USA
We wtorek prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że jego kraj przekaże milion szczepionek przeciwko mpox państwom Afryki. Stany Zjednoczone przeznaczą też 500 mln dolarów na walkę z chorobą na tym kontynencie.
USA poinformowały, że w sierpniu przekazały Nigerii 10 tys. dawek szczepionek, a we wrześniu 50 tys. dawek dla DRK. Kolejne 300 tys. dawek ma być dostępne za pośrednictwem międzynarodowego sojuszu Gavi, który współfinansuje zakupy szczepionek dla krajów o niskich dochodach. Dalsze partie preparatu będą dostarczane w ratach do osiągnięcia zapowiadanego miliona sztuk.
Wcześniej Unia Europejska przekazała Demokratycznej Republice Konga 200 tys. szczepionek.
Czytaj też:
Kalendarz szczepień dla dorosłych – sprawdź na co warto się zaszczepić
W ubiegłym tygodniu wystartował program szczepień na mpox w Rwandzie.
Mpox w Europie i w Polsce
W Europie, poza wspomnianym przypadkiem ze Szwecji, nie odnotowano oficjalnie żadnego zachorowania ma mpox w ostatnim czasie. Poziom ryzyka zakażeniem oceniany jest jako niski.
Na nasz kontynent dotarła natomiast epidemia małpiej ospy, która wybuchła dwa lata temu. Jak niedawno poinformowało Ministerstwo Zdrowia, od 2022 r. do sierpnia tego roku zarejestrowano ponad 22 tys. przypadków zakażeń w 29 krajach w UE/EOG. Większość przypadków zakażeń (93 proc.) miała miejsce w 2022 r.
Przebieg kliniczny większości zachorowań był łagodny, odsetek hospitalizacji wyniósł jedynie 7 proc. Zgłoszono 10 zgonów, wszystkie zgony dotyczyły osób z obniżoną odpornością w przebiegu poważnych chorób przewlekłych, często nieleczonych.
Czytaj też:
Małpia ospa – najnowsze wytyczne Ministerstwa Zdrowia
W Polsce od stycznia do 15 września stwierdzono osiem przypadków choroby, z czego dwa od początku sierpnia – tak wynika z danych prezentowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy. W całym 2022 r. zarejestrowano 213 zakażeń, natomiast w 2023 – jedynie trzy.