W przypadku wielu nowotworów spora część czynników ryzyka jest związana ze stylem życia. To przede wszystkim, oprócz odpowiedniej diety, aktywność fizyczna. Regularny ruch poważnie zmniejsza ryzyko wielu chorób, nie tylko nowotworowych.
Najlepsza pora na aktywność w celu zmniejszenia ryzyka raka
Najnowsze badania wskazują także, że nie tylko sam ruch jest ważny, ale równie pora aktywności. To, czy podejmujemy ją rano, czy w ciągu dnia, może mieć wpływ na ryzyko rozwoju raka jelita grubego. To według danych Światowej Organizacji Zdrowia trzeci pod względem zapadalności i umieralności nowotwór na świecie, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.
Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Ratyzbonie, wykorzystali dane z brytyjskiego Biobanku dotyczące 86 252 osób w wieku od 42 do 79 lat, które regularnie śledziły swoją aktywność fizyczną. Wyniki zostały opublikowane w BMC Medicine. Specjaliści wyróżnili cztery wzorce aktywności wśród badanych: stała aktywność przez cały dzień, aktywność późnym popołudniem, aktywność rano i wieczorem oraz aktywność w południe i w nocy.
Obserwacja trwała ponad pięć lat. We wspomnianej grupie wystąpiło 529 przypadków raka jelita grubego.
Badacze odkryli, że dwa dzienne szczyty aktywności, mające miejsce około 8 rano i 18 wieczorem, „wiązały się ze zmniejszonym ryzykiem raka jelita grubego, znacznie wykraczającym poza korzyści wynikające z ogólnej aktywności fizycznej”.
Osoby wykazujące aktywność zarówno rano jak i wieczorem miały o 11 proc. niższe ryzyko raka jelita grubego. w porównaniu do grupy osób nieaktywnych.
W przypadku stałej aktywności w ciągu dnia to ryzyko spadało o 6 proc. U osób aktywnych w południe i w nocy to ryzyko się nie zmieniało, natomiast w grupie osób ruszających się tylko popołudniem/wieczorem wyniki były niejednoznaczne.
Można opracować skuteczniejsze zalecenia
Omawiany spadek ryzyka raka jelita grubego był zauważalny także po uwzględnieniu takich czynników, jak m.in. palenie, praca zmianowa i inne zmienne, które mogą mieć wpływ na ryzyko zachorowania na raka.
– Nasze badanie wskazuje, że nie tylko aktywność fizyczna jest ważna dla zmniejszenia ryzyka raka jelita grubego. Pora szczytowej aktywności w ciągu dnia może także odgrywać kluczową rolę.– powiedział prof. dr Michael Leitzmann, kierownik Wydziału Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Uniwersytetu w Ratyzbonie, głównym autor badania.
– Dzięki określeniu konkretnych pór dnia – poranka i późnego popołudnia – kiedy aktywność fizyczna przynosi najwięcej korzyści, otwierają się nowe możliwości ukierunkowanych strategii zapobiegania. Jeśli potwierdzą to przyszłe badania, może to zapewnić prosty, ale skuteczny sposób na dalsze zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka poprzez odpowiedni czas ćwiczeń – dodał.
Czytaj też:
Kulejąca profilaktyka zdrowotna w Polsce. Dlaczego tak rzadko kontrolujemy swoje zdrowie?
Dr Helen Croker z World Cancer Research Fund, organizacji, która sfinansowała badania, przypomniała, że aktywność fizyczna jest jednym zaleceń dotyczących zapobiegania nowotworom i zaznaczyła, że niemieckie badanie „stwarza potencjał do opracowania bardziej szczegółowych zaleceń, mających na celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka”