W ciągu dwóch pierwszych tygodni stycznia polscy seniorzy złożyli już przeszło 100 tysięcy wniosków o nowe świadczenie, jakim jest renta wdowia. Z tej formy wsparcia docelowo skorzystać mają nawet 2 miliony osób. Wypłaty rozpoczną się 1 lipca.
Nabór wniosków o nowe świadczenie – rentę wdowią – rozpoczął się z początkiem 2025 roku. Do godz. 8 rano 14 stycznia, czyli w ciągu dwóch pierwszych tygodni, polskie seniorki i seniorzy złożyli do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokładnie 104 535 wniosków.
Dla kogo renta wdowia?
Dzięki nowym rozwiązaniom wdowy i wdowcy będą mogli – od 1 lipca – pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. To pozwoli odciążyć domowe budżety osób, które po śmierci małżonka zostały same z opłatami m. in. za mieszkanie czy media.
Warunki uzyskania renty wdowiej:
- osiągnięcie wieku emerytalnego,
- wspólność małżeńska do dnia śmierci,
- nabycie prawa do renty rodzinnej nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnieciem wieku emerytalnego,
- niepozostawanie w związku małżeńskim.
Resort szacuje, że na wprowadzeniu renty wdowiej skorzysta ok. 2 mln Polek i Polaków.
W jakiej wysokości świadczenie?
Regulacje zakładają wypłatę części drugiego świadczenia:
w wysokości 15 proc. w okresie od 1.07.2025 r. do 31.12.2026 r.
w wysokości 25 proc. od 1.01.2027 r.
Maksymalna wysokość pobieranych świadczeń to trzykrotność minimalnej emerytury.
Prawo do tego renty wdowiej ZUS (lub inny organ rentowy) przyzna od miesiąca, w którym złożony został wniosek – ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.
W przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 roku prawo do świadczenia łącznie z rentą rodzinną będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 roku.