Każda osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu w czasie pobytu poza miejscem zamieszkania czy podczas wizyty u krewnych może się udać do dowolnej przychodni, która ma podpisaną umowę z NFZ. Może tam skorzystać z bezpłatnego leczenia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej po potwierdzeniu prawa do bezpłatnych usług medycznych.
Nie jest potrzebne skierowanie – przypomina Rzecznik Praw Pacjenta.
Potrzebna pomoc w nocy i święta
Godziny pracy POZ to dni robocze od 8:00 do 18:00. Co robić, gdy konieczność konsultacji z lekarzem pojawi się w godzinach nocnych, w weekend lub święta?
Pomoc można wtedy uzyskać w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Można wtedy skorzystać z pomocy lekarza i pielęgniarki.
W tym przypadku również nie obowiązuje rejonizacja i nie jest potrzebne skierowanie.
Co można uzyskać w ramach takiej pomocy?
- poradę lekarską,
- zabiegi pielęgniarskie, np. zastrzyki,
- zwolnienie lekarskie, jeżeli występują wskazania medyczne.
- e-recepty na potrzebne leki.
Na SOR także bez skierowania
W sytuacjach nagłych, wymagających natychmiastowej interwencji medycznej – np. złamanie, zwichnięcie, zranienie lub oparzenie, a także, gdy pojawiają się objawy pogarszania stanu zdrowia, których bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia – każdy ubezpieczony może się zgłosić do najbliższego szpitala, na izbę przyjęć lub na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR).
Pomoc medyczna jest tam udzielana przez całą dobę, bez konieczności posiadania skierowania.
Jeśli nie ma konieczności ratowania życia lub zdrowia, to należy skorzystać z poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
– Osoby, które zgłaszają się z dolegliwościami, które nie muszą być diagnozowane i leczone w SOR, powodują powstanie kolejki, w której muszą stać ludzie, którzy tej pomocy wymagają w sposób rzeczywisty – przypominają ratownicy.
Czytaj też:
Specjalne przywileje dla tej grupy pacjentów. M.in. do lekarza poza kolejnościąCzytaj też:
Błędy lekowe, zakażenia, upadki. Sprawdź, jak chronić się przed zdarzeniami niepożądanymi w szpitalu
