Szpitalny oddział ratunkowy, czyli SOR, to miejsce, w którym ratuje się życie i nagle zagrożone zdrowie człowieka. Portal pacjent.gov.pl pozwala sprawdzić, ile osób czeka w kolejce w każdym oddziale.
SOR – tylko poważne przypadki
Pomoc na SOR obejmuje badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia zdrowia. W razie potrzeby SOR kieruje pacjenta na leczenie szpitalne na miejscu lub zapewnia transport do innej specjalistycznej placówki.
Ministerstwo Zdrowia przypomina, że SOR nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza specjalisty, na oddział nie należy się zgłaszać w przypadku niestrawności, niezbyt poważnej infekcji czy po receptę.
To miejsce dla osób, które miały wypadek, doznały urazu lub poważnych problemów z krążeniem, uległy zatruciu, z podejrzeniem zawału lub udaru.
Jak wygląda pomoc na SOR?
W szpitalnym oddziale ratunkowym nie obowiązuje kolejność zgłoszeń według czasu przybycia. Decyzję o tym, kto zostanie przyjęty w pierwszej kolejności, podejmuje pracownik medyczny na podstawie oceny stanu zdrowia.
Segregacja pacjentów na tych, którzy pilnie potrzebują pomocy i tych, którzy mogą poczekać, nazywa się triażem. O kolejności przyjęć decydują przydzielone po triażu kolory:
- czerwony – priorytet najwyższy, czyli natychmiastowy kontakt z lekarzem,
- pomarańczowy – priorytet wysoki, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wynosić do 10 minut,
- żółty – priorytet średni, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wynosić do 60 minut,
- zielony – priorytet niski, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wynosić do 120 minut,
- niebieski – priorytet najniższy, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wynosić do 240 minut.
Jeśli podczas triażu pracownik medyczny stwierdzi, że stan zdrowia nie wymaga natychmiastowej pomocy medycznej (kolor zielony lub niebieski), może skierować pacjenta do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Czytaj też:
Jak działają apteki w porze nocnej? Ministerstwo Zdrowia tłumaczy
Jak sprawdzić kolejki na SOR?
Kolejki i długi czas oczekiwania na kontakt z lekarzem na SOR to od dawna jeden z najpoważniejszych problemów naszego systemy ochrony zdrowia. Aby skrócić ten czas, można skorzystać ze specjalnej mapy na stronie Pacjent.gov.pl, która pozwoli wybrać najbliższy lub najmniej zatłoczony oddział.
Jak sprawdzić czas oczekiwania na SOR?
- należy wejść na stronę pacjent.gov.pl,
- w menu wybrać zakładkę Na ratunek, a następnie Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR),
- znaleźć odpowiedni SOR na mapie lub w tabelce pod mapą,
- po wybraniu SOR kliknąć w jego wizytówkę i wybrać Sprawdź kolejki w SOR,
- pojawi się aktualny czas oczekiwania każdej z grup pacjentów po triażu.
Czytaj też:
Izabela Leszczyna podsumowała rok rządów. „To cieszy mnie niebywale”