10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Został ustanowiony w 1992 r. przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w celu zwiększania świadomości na temat problemów zdrowia psychicznego.
Dzień Zdrowia Psychicznego
Główne cele obchodów Dnia Zdrowia Psychicznego to:
- Zwiększenie świadomości – podkreślenie znaczenia zdrowia psychicznego oraz zrozumienie, że zdrowie psychiczne jest tak samo istotne, jak fizyczne.
- Przeciwdziałanie stygmatyzacji – walka z piętnowaniem i stereotypami dotyczącymi osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.
- Promocja wsparcia i dostępu do opieki – zachęcanie rządów i organizacji do zwiększenia nakładów na opiekę zdrowia psychicznego oraz poprawę dostępności do leczenia.
Każdego roku hasło przewodnie i tematyka są różne, odnoszą się do aktualnych wyzwań w dziedzinie zdrowia psychicznego. To m.in. depresja, samobójstwa, stres, zdrowie psychiczne w pracy, a także problemy związane z pandemią COVID-19.
Tegoroczne hasło to „Czas na priorytet zdrowia psychicznego w miejscu pracy”.
Przy okazji warto przypomnieć numery telefonów i adresy stron, gdzie osoby będące w kryzysie psychicznym mogą uzyskać pomoc.
Pomoc psychiczna dla dorosłych
Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, odczuwasz lęk i smutek, czujesz się przygnębiony, przeżywasz kryzys emocjonalny, nie radzisz sobie ze stresem i innymi emocjami, możesz skorzystać z pomocy dzwoniąc pod jeden z poniższych numerów:
-
Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: 800 70 22 22 (czynny całą dobę).
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”: 800 120 002. Strona: niebieskalinia.info.
-
Ogólnopolski telefon zaufania dla osób LGBT+: 22 628 52 22 (od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00 – 21:00).
- Telefon dla rodziców i profesjonalistów w sprawie bezpieczeństwa dzieci prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę: 800 100 100 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-15:00).
- Telefon zaufania dla osób uzależnionych od narkotyków prowadzony przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii: tel. 800 199 990 (czynny codziennie w godzinach 16:00-21:00).
- Telefon zaufania dla osób z uzależnieniami behawioralnymi przy Instytucie Psychologii Zdrowia PTP: 801 889 880 (czynny codziennie w godzinach 17:00-22:00).
- Telefon zaufania dla osób palących prowadzony przez Narodowy Instytut Onkologii w ramach Narodowego Programu Zdrowia: 801 108 108 lub (22) 211 80 15 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-19:00).
Inne ważne adresy:
- Pogotowie psychologiczne, oferujące bezpłatne konsultacje psychologiczne: pogotowiepsychologiczne.com.pl
- Ośrodki Interwencji Kryzysowej: www.oik.org.pl
Od jakiegoś czasu działa też Centrum Zdrowia Psychicznego, pilotażowy program, w ramach którego można dostać bezpłatne wsparcie przez całą dobę. Bez skierowania, bez zapisywania się na wizytę. Docelowo centra mają funkcjonować w całej Polsce. W tej chwili listę i mapę dostępnych ośrodków znajdziesz pod adresem czp.org.pl.
Czytaj też:
Rośnie liczba dzieci i młodzieży objętych pomocą psychologiczną i psychiatryczną
Pomoc psychiczna dla dzieci i młodzieży
Osoby niepełnoletnie mogą skontaktować się z jedną poradni zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Telefon do najbliższej placówki można znaleźć rzez wyszukiwarkę internetową lub na stronach NFZ w przypadku świadczeń opieki psychiatrycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Są też numery telefonów, pod które mogą dzwonić młode osoby, jeżeli odczuwają pogorszenie samopoczucia czy nastroju i potrzebują wsparcia specjalistów.
- Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12 (24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu).
- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę: 116 111 (czynny przez cały tydzień, 24 godziny na dobę).
- Telefon zaufania dla osób LGBT+: 22 628 52 22 (od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00 – 21:00).
Można też skorzystać z ośrodków działających w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego.
Czytaj też:
Epidemia, której nie ma. Ale trzeba wiedzieć, gdzie szukać pomocy dla dziecka