Cukrzyca to jedno z najpoważniejszych globalnych wyzwań zdrowotnych. Choruje coraz więcej osób, spora część populacji nie jest świadoma rozwijającej się choroby. Sztuczna inteligencja może pomóc wskazać na ryzyko choroby dużo wcześniej, niż pojawią się jej objawy.
Sztuczna inteligencja pomoże wcześniej wykryć cukrzycę
Niedawno ukazał się raport w serwisie The Lancet, w którym podano, że na całym świecie na cukrzycę choruje 828 mln osób. W ciągu ostatnich trzech dekad odsetek dorosłych osób chorujących na cukrzycę zwiększył się dwukrotnie – z 7 do 14 proc. W Wielkiej Brytanii z cukrzycą żyje 5,6 mln osób, podejrzewa się, że kolejne 1,2 mln chorych nie zostało jeszcze zdiagnozowanych. 90-95 proc. przypadków to cukrzyca typu 2.
Jak najwcześniejsza diagnoza jest kluczowa w zapobieganiu tej chorobie i jej powikłań, które mogą powodować problemy z układem sercowo-naczyniowym, oczami i stopami. Tutaj z pomocą może przyjść innowacyjna technologia
British Heart Foundation, brytyjska organizacja zajmująca się badaniami nad układem krążenia, pisze na swojej stronie, że narzędzie sztucznej inteligencji (AI), które analizuje odczyty EKG podczas rutynowych badań serca, może identyfikować osoby zagrożone cukrzycą typu 2 nawet 10 lat przed rozwojem tej choroby. Wyniki badań zostały zaprezentowane na konferencji American Heart Association’s Scientific Sessions 2024 w Chicago.
Czytaj też:
Przełom na miarę odkrycia insuliny. Prof. Myśliwiec: To zmienia definicję cukrzycy
Zespół pod przewodnictwem dr. Fu Sionga Ng i dr. Arunashisa Sau z Imperial College London opracował narzędzie AI-ECG Risk Estimation for Diabetes Mellitus (AIRE-DM), które przeanalizowało dane z około 1,2 mln badań EKG przeprowadzonych w szpitalach. Następnie, wykorzystując dane z brytyjskiego Biobanku, naukowcy weryfikowali zdolność AI do wykrywania subtelnych zmian w tych badaniach, sugerujących, że ktoś może być bardziej narażony na cukrzycę typu 2 lata wcześniej, zanim choroba się zacznie objawiać podwyższonym poziomem glukozy we krwi.
Narzędzie AIRE-DM trafnie przewidziało przyszłe ryzyko u osób w różnym wieku, płci, pochodzenia etnicznego i o różnym statusie społeczno-ekonomicznym w około 70 proc. przypadków. To zdaniem autorów badania może pomóc w identyfikacji osób zagrożonych cukrzycą, które w innych okolicznościach nie znalazłyby się w grupie ryzyka.
Gdy zespół połączył prognozy AI z informacjami klinicznymi i czynnikami ryzyka, jak m.in. wiek i ciśnienie krwi, ich dokładność jeszcze bardziej wzrosła.
Co ważne, AIRE-DM jest zdolne ocenić ryzyko rozwoju cukrzycy także na podstawie danych z mobilnych monitorów pracy serca.
Zapobiec chorobie i jej powikłaniom
Narzędzie zostanie szerzej przetestowane w przyszłym roku. Jej twórcy mają nadzieję, że zostanie wdrożona w National Health Service (brytyjskim systemie ochrony zdrowia) w ciągu najbliższych kilku lat.
„Te ekscytujące badania wykorzystują zdolność sztucznej inteligencji do analizy EKG, pokazując, że w ten sposób można wykrywać rzeczy, których zwykle nie można zaobserwować w rutynowo zbieranych danych dotyczących zdrowia. Ta innowacja może być przełomowa w przewidywaniu przyszłego ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, n. lata przed wystąpieniem choroby” –powiedział prof. Bryan Williams, dyrektor BHF ds. naukowych i medycznych.
„Cukrzyca typu 2 to szybko rozwijające się wyzwanie zdrowotne, które zwiększa ryzyko rozwoju choroby serca, jednak przy odpowiednim wsparciu ludzie mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju tej choroby. Z niecierpliwością czekamy na to, jak tę technologię można włączyć do praktyki klinicznej, dając możliwość wczesnej interwencji, aby pomóc zmniejszyć ryzyko, a nawet zapobiec cukrzycy typu 2 i jej powikłaniom” – podkreślił.