Co warto postanowić sobie na 2025 rok, by być zdrowym? Co radzi kardiolog?
Spacer, taniec, bieganie
Profesor namawia, by każdego dnia dbać o wysiłek fizyczny.
– Można zacząć od naprawdę małych kroków – nawet 4 tysięcy kroków dziennie – żeby zmniejszyć ryzyko zgonu sercowo-naczyniowego i zgonu bez względu na przyczynę
– mówi prof. Maciej Banach. Każdego dnia można próbować zwiększyć tę liczbę kroków, by dojść do „złotej liczby”, między 7 a 13 tys., choćby – ok. 10 tysięcy kroków dziennie. Jednego dnia to może być 5 tys., a drugiego – 10 tys. W ten sposób rzeczywiście przedłużamy sobie życie. Nikt nie ma już najmniejszych wątpliwości, że wysiłek fizyczny redukuje stres, zmniejsza masę ciała, zmniejsza poziom trójglicerydów, glukozy, ciśnienia tajemniczego krwi itd.
Pod krokami może się „kryć” spacer, bieganie, jazda na rowerze czy taniec.
- Nieważne. Ważne jest to, żeby ten wysiłek po prostu był realizowany i żeby sprawiał nam przyjemność. Wtedy będziemy zmotywowani
– podkreśla profesor.
Nie jestem rewolucjonistą
– Sam na co dzień chcę być wiarygodny w stosunku do pacjentów, dlatego staram się mieć zdrową dietę. Zdarza się, oczywiście, że mi nie wychodzi, ale nie poddaję się. Wobec pacjenta też nie jestem rewolucjonistą i nie mówię: „Od dzisiaj musi pan to i to robić”. Nie, robimy to stopniowo, żeby pacjent się nauczył, jaka to jest zdrowa dieta i żeby ją polubił. Czasami jest to mniej pokarmów, czasami jest modyfikacja tego, co jadł do tej pory, czasami jest dieta eliminacyjna polegająca na tym, że wyrzucamy coś, co jest najbardziej niezdrowe – mówi prof. Maciej Banach.
Zdrowa dieta to dieta dobrze zbilansowana, niskokaloryczna, bez nasyconych kwasów tłuszczowych, bez czerwonego mięsa, mniej solna, z mniejszą ilością węglowodanów. Typowo śródziemnomorska – z północnych Włoch czy z Hiszpanii. – Myślę, że to jest idealna dieta dla wszystkich – dodaje kardiolog.
Bez papierosów i alkoholu
Warto postanowić sobie, że będziemy dbać o wysypianie się. Kolejna ważna kwestia to ograniczenie spożycia alkoholu, a najlepiej całkowita rezygnacja z jego spożywania. Największe badanie, w którym wzięło udział 5 miliardów ludzi, wykazało, że każda ilość alkoholu zwiększa ryzyko chorób serca i innych chorób przewlekłych, m. in. choroby wątroby, trzustki, nerek, nowotworów. Jeśli chcemy uniknąć wielu chorób, nie powinniśmy też palić papierosów.
Namawiam do tego za każdym razem wszystkich pacjentów, którzy do mnie przychodzą
– podkreśla prof. Maciej Banach. – Są specjaliści, którzy mogą w tym pomóc. W gabinecie POZ-u jest specjalny program dotyczący właśnie rzucenia palenia.
Małymi krokami i systematycznie
Prof. Banach wskazuje, że zmiany w trybie życia i dbaniu o zdrowie, nie muszą być wprowadzane wszystkie naraz.
Nie musi to być rewolucja w życiu, bo trudno będzie ją podtrzymać. Załóżmy sobie, co jest dla nas największym priorytetem, największym wyzwaniem.
Jeżeli to jest masa ciała – by ją zniwelować, idealne będą wysiłek i dieta. Nie idźmy jednak na skróty – niektóre leki, które obecnie są brane poza wskazaniami u osób, które wcale nie mają otyłości, mogą powodować działania niepożądane. Znika nie tylko masa ciała, ale również masa mięśniowa, pojawiają się też inne powikłania – ostrzega prof. Maciej Banach.
– Nie przyjmujmy również żadnych suplementów diety, które nie są nam potrzebne. Te suplementy diety często są takim dla nas usprawiedliwieniem: „Nie mam może zdrowej diety, ale wezmę sobie suplement”. Zmniejszmy po prostu liczbę przyjmowanych węglowodanów, nie słodźmy herbaty czy kawy, zacznijmy ograniczać jedzenie ciastek, odstawmy czerwone mięso, wybierajmy mięso z kurczaka czy z indyka, które jest mniej tłuste niż mięso czerwone, zacznijmy jeść ryby – wylicza kardiolog.
Prof. dr hab. Maciej Banach – specjalista w dziedzinie kardiologii i lipidologii, kierownik Zakładu Kardiologii Prewencyjnej i Lipidologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prorektor ds. Collegium Medicum na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego oraz Międzynarodowego Panelu Ekspertów Lipidowych.