Aż czworo pacjentów ze stacji dializ DaVita w Brzesku przygotowywanych do przeszczepienia nerki przez brzeskich lekarzy otrzymało nowe narządy. Operacje odbyły się w trzech różnych ośrodkach transplantacyjnych w: Gdańsku, Wrocławiu i Lublinie. Pacjenci otrzymali "nowe nerki" w ciągu dwóch dni.
W schyłkowej niewydolności
– Przeszczepienie nerki jest preferowaną metodą leczenia schyłkowej niewydolności nerek. Po udanej operacji pacjenci żyją dłużej niż chorzy dializowani, możliwy jest powrót do pełnej aktywności zawodowej, a jakość życia bardzo się poprawia. Najlepsze wyniki odległe można uzyskać u pacjentów, którzy otrzymują narząd od dawcy żywego przed rozpoczęciem dializ (w trybie preemptive). Niestety, nie wszyscy są odpowiednimi kandydatami do transplantacji. Konieczna jest szczegółowa ocena umożliwiająca wczesne wykrycie i leczenie chorób, które mają wpływ na długoterminowe przeżycie biorcy i funkcję przeszczepionego narządu
– mówi dr n. med. Marta Serwańska-Świętek, nefrolog, transplantolog kliniczny, zastępca dyrektora medycznego DaVita Polska.
Pacjenci, którzy nie mają przeciwwskazań, powinni być jak najszybciej zgłoszeni do Krajowej Listy Oczekujących na Przeszczepienie (KLO).
– W ośrodkach DaVita ten proces traktujemy priorytetowo. Lekarze i pielęgniarki pracują nad tym, by sprawnie przygotować i zgłosić jak największą liczbę chorych. Jestem dumna z zespołu w Brzesku, który w końcówce roku zapewnił czwórce kolejnych swoich podopiecznych wyjazd na udane transplantacje – dodaje dr n. med. Marta Serwańska-Świętek.
Przeszczepione nerki podjęły swoje funkcje, a pacjenci wracają do zdrowia. Za sukces całego procesu odpowiadał dr n. med. Piotr Jasik, ordynator stacji dializ DaVita w Brzesku, który koordynował od strony klinicznej i organizacyjnej przygotowanie i zgłoszenie pacjentów do przeszczepu.
Szansa na nową jakość życia
– Transplantologia i dializoterapia to jest praca zespołowa. Ogromne podziękowania ślę w stronę pielęgniarek i lekarzy, którzy pomogli w przygotowaniu do zgłoszenia do KLO pacjentów w Brzesku. Chciałbym też podkreślić sprawną współpracę z ROK w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Wspólnie dołożyliśmy wszelkich starań, by aż czworo kolejnych dializowanych chorych dostało szansę na nową jakość życia – wyjaśnia dr n. med. Piotr Jasik, nefrolog, transplantolog kliniczny, ordynator stacji dializ DaVita w Brzesku. – Łącznie w 2024 roku z naszej stacji przeszczepiono aż 13 pacjentów – dodaje dr Piotr Jasik.
W minionym roku przeszczepiono w Polsce rekordową liczbę narządów (prawie 2200 organów pozyskanych od zmarłych dawców, w tym 1132 nerki). – Mimo tak pozytywnych informacji lista osób aktywnych na KLO od lat się nie wydłuża. Przygotowanie i zgłoszenie pacjenta jest nadal dużym wyzwaniem dla nefrologów, ze względu na brak systemowego rozwiązania usprawniającego realizację tego procesu – tłumaczy dr n. med. Marta Serwańska-Świętek.
Pacjenci „wpadają” w system
Proces kwalifikacji pacjenta do transplantacji jest zbyt rozciągnięty w czasie z uwagi na brak szybkiej ścieżki wykonywania badań i konsultacji. Lekarz w stacji dializ lub w poradni nefrologicznej identyfikuje potencjalnego kandydata, po czym kieruje go na kilkanaście badań i konsultacji specjalistycznych, które pozwolą ostatecznie stwierdzić, że nie ma medycznych przeciwwskazań do transplantacji. Jednostkami wykonującymi badania i konsultacje są poradnie lub oddziały szpitalne posiadające możliwość rozliczenia procedury kwalifikacji do przeszczepienia nerki. Niestety, pacjenci „wpadają” w zwykły system, w którym terminy zapisów i przyjęć są bardzo odległe.
– Przygotowania zajmują średnio 15 miesięcy. Bywa, że po zebraniu kompletu wyników część badań jest przedawniona i trzeba je powtórzyć. W szczególnych przypadkach wymagane są dodatkowe działania diagnostyczno–terapeutyczne, co jeszcze wydłuża proces. Potrzebna jest szybka ścieżka przygotowania pacjenta do transplantacji, na wzór sposobu funkcjonowania karty DiLO w leczeniu onkologicznym. Z perspektywy praktyków są to proste zmiany, potrzeba jednak woli politycznej, by je zaplanować i wdrożyć. Apelujemy do Ministerstwa Zdrowia o zmiany, które usprawnią i przyspieszą proces zgłaszania pacjentów do przeszczepienia nerki
– podsumowuje dr n. med. Marta Serwańska-Świętek.
Organizują samodzielnie wyjazd na operację
DaVita Polska w 2018 roku wprowadziła wewnętrzną procedurę mającą na celu poprawę dostępności pacjentów dializowanych do programu przeszczepiania nerek. Celem projektu było m. in. zapewnienie możliwości dotarcia na operację niezależnie od godzin pracy stacji dializ, co w Polsce nie jest rozwiązane systemowo.
– Nasi chorzy są wyposażeni w wiedzę na temat zabiegu transplantacji. Wiedzą, jak sobie samemu poradzić, kiedy dostaną telefon o dostępnej dla nich nerce. Co czwarty pacjent leczony w DaVita otrzymał przeszczepienie nerki, organizując samodzielnie wyjazd na operację z domu. Należy pamiętać, że im krótszy czas od momentu pobrania narządu do jego przeszczepienia, tym lepsze są rokowania pacjenta
– wyjaśnia dr n. med. Marta Serwańska-Świętek.
Każdy pacjent ma specjalny folder, tzw. teczkę transplantacyjną, w której zgromadzone są niezbędne dokumenty medyczne oraz skrypt ułatwiający rozmowę z koordynatorem transplantacyjnym w przypadku wezwania do ośrodka transplantacyjnego.
Przewlekła choroba nerek (PChN)
Choroby nerek są drugim, po nadciśnieniu tętniczym, najczęstszym przewlekłym schorzeniem dotykającym dorosłych Polaków. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek choruje 4,7 mln osób. Choroba ma poważne konsekwencje zdrowotne, w niekorzystnym przebiegu włącznie z niewydolnością nerek, która wymaga leczenia ratującego życie: dializ lub przeszczepienia nerki. W Polsce dializowanych jest regularnie ponad 20 tys. osób.
Na całym świecie z przewlekłą chorobą nerek żyje prawie 850 mln ludzi, a do 2040 roku PChN będzie piątą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.
PChNijmy nefrologię do przodu
W Polsce organizacja leczenia przewlekłej choroby nerek wymaga pilnej zmiany, aby poprawić wyniki leczenia pacjentów i ich jakość życia. Dlatego DaVita Polska, w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej pod hasłem „PChNijmy nefrologię do przodu”, apeluje o wprowadzenie potrzebnych zmian w leczeniu osób w zaawansowanych stadiach PChN.
– Chodzi przede wszystkim o koordynację tego etapu leczenia pacjenta przez ośrodek nefrologiczny (stację dializ), propozycje systemowych rozwiązań na brak wystarczających zasobów kadry medycznej, kolektywne działania nefrologicznego środowiska akademickiego na rzecz promowania nefrologii jako atrakcyjnej dziedziny medycyny i usprawnienie pilnych potrzeb w zakresie przygotowania chorych do terapii nerkozastępczej – badań do transplantacji nerki i dostępu naczyniowego do dializ
– dodaje dr hab. n. med. Szymon Brzósko, nefrolog, transplantolog kliniczny, dyrektor medyczny DaVita Polska.
Ogólnopolski Dzień Transplantacji
Przypadający dziś Ogólnopolski Dzień Transplantacji to okazja, by podkreślić pracę, jaką wykonują lekarze na rzecz podnoszenia społecznej świadomości na temat przeszczepień narządów.
Święto zostało ustanowione w 2005 roku w rocznicę pierwszego udanego przeszczepienia nerki od osoby zmarłej w Polsce. Zabieg został przeprowadzony w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie 26 stycznia 1966 roku.
Celem tego dnia jest skupienie uwagi społeczeństwa na wartości dawania nowego życia, jaką niesie przeszczepianie narządów. W procesie ratowania życia podkreśla się role dawcy, biorcy i zespołów medycznych przygotowujących pacjentów do operacji i je przeprowadzających.
Opieka na każdym etapie choroby
DaVita (NYSE: DVA) jest dostawcą usług nefrologicznych, który skupia się poprawie jakości życia pacjentów na całym świecie. DaVita od ponad 20 lat jest liderem w zakresie jakości klinicznej i innowacji. DaVita opiekuje się pacjentami na każdym etapie przewlekłej choroby nerek – od spowolnienia postępu choroby po pomoc w transplantacji, od dializoterapii i opieki szpitalnej po dializy w domu. DaVita zmniejszyła liczbę hospitalizacji, poprawiła współczynnik śmiertelności i aktywnie współpracuje z całą branżą opieki nefrologicznej, by tworzyć godziwe i wysokiej jakości standardy opieki medycznej dla wszystkich pacjentów na całym świecie. DaVita jest w pełni zaangażowana w stosowanie modeli opieki skoncentrowanych na pacjencie, dlatego wdraża najnowsze zdobycze technologii i zmierza w stronę zintegrowanej opieki dla wszystkich swoich pacjentów. DaVita opiekuje się 265 400 pacjentami w 3113 stacjach dializ, z czego 2660 kliniki działają w Stanach Zjednoczonych, a 453 ambulatoryjne ośrodki dializ w 13 innych krajach na świecie, w tym w Polsce (stan na 30 września 2024 roku). W Polsce DaVita jest drugą największą niepubliczną siecią stacji dializ, prowadzącą 63 placówki w dużych i mniejszych miejscowościach, w których leczy około 3700 pacjentów. Diagnostyka i konsultacje w kierunku chorób nerek oraz ich leczenie prowadzone są w 38 poradniach nefrologicznych DaVita w całym kraju.