- Salanersen (BIIB115/ION306) to nowy oligonukleotyd antysensowny (ASO) o potencjale osiągnięcia wysokiej skuteczności oraz częstotliwości podawania raz w roku, stosowany w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA).
- Wyniki pośrednie uzyskane w badaniu klinicznym fazy I pokazują, że u dzieci z SMA poddanych wcześniej terapii genowej, po rozpoczęciu stosowania salanersenu nastąpiło znaczne spowolnienie neurodegeneracji i klinicznie istotna poprawa funkcji ruchowych.
- Opierając się na obiecujących danych z badania klinicznego fazy I, Biogen prowadzi dialog z władzami rejestracyjnymi, aby salanersen został objęty badaniami fazy rejestracyjnej, wykorzystując przy tym rozległe doświadczenie w obszarze SMA.
Cambridge (Massachusetts), USA – 25 czerwca 2025 r. Firma Biogen Inc.(Nasdaq: BIIB) ogłosiła wstępne wyniki badania klinicznego fazy I nad salanersenem (BIIB115/ION306) – antysensownym oligonukleotydem (ASO) opracowywanym w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Salanersen wykorzystuje ten sam mechanizm działania jak nusinersen, jednak z uwagi na silniejsze działanie istnieje możliwość uzyskania wysokiej skuteczności leczenia, przy dawkowaniu raz na rok. W celu świadomego podjęcia decyzji o rozpoczęciu badań rejestracyjnych nad salanersenem przeprowadzono analizę pośrednią badania klinicznego fazy I obejmującego pacjentów z SMA poddawanych wcześniej terapii genowej. Obydwie badane dawki, tj. 40 mg i 80 mg, podawano raz w roku. Były one ogólnie dobrze tolerowane i prowadziły do znacznego spowolnienia neurodegeneracji, co potwierdził spadek poziomu neurofilamentów. Eksploracyjne dane o efektach klinicznych wykazują, że przez 1 rok doszło do klinicznie istotnej poprawy funkcjonalnej oraz osiągnięcia nowych rozwojowych kamieni milowych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dane te zostały zaprezentowane na Konferencji SMA Research & Clinical Care Meeting, której gospodarzem jest organizacja Cure SMA i która odbyła się w Anaheim, w Kaliforni.
– Z uzyskanych danych najłatwiej, moim zdaniem, zinterpretować informacje o neurofilamentach i kamieniach milowych opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), zwłaszcza, że te dzieci poddawano wcześniej terapii genowej. To niespodziewane, kiedy widzi się, że dziecko, które w pierwszym roku życia otrzymało terapię genową, a które w wieku pięciu lat nadal nie było w stanie siedzieć bez wsparcia, zyskuje zdolność samodzielnego siedzenia zaledwie 3 miesiące po rozpoczęciu leczenia salanersenem – powiedziała dr n. med. Valeria A. Sansone, Dyrektor ds. Klinicznych i Naukowych Centrum Klinicznego NeMO w Mediolanie, profesor neurologii na Uniwersytecie w Mediolanie i główna badaczka w badaniu klinicznym Fazy I nad salanersenem.
– Biorąc pod uwagę, że są to dane wstępne, pochodzące od względnie niewielkiej grupy pacjentów, z niecierpliwością czekam na badania fazy III, które pozwolą lepiej zrozumieć wpływ salanersenu zarówno na pacjentów poddawanych wcześniej leczeniu, jak i na pacjentów nieleczonych.
W badaniu klinicznym fazy I z pojedynczą dawką rosnącą oceniano bezpieczeństwo stosowania, tolerancję i farmakokinetykę salanersenu. Badanie składało się z dwóch części: części A, randomizowanej i kontrolowanej placebo, z udziałem zdrowych, dorosłych męskich ochotników, oraz otwartej części B, z udziałem dzieci z SMA, które wcześniej otrzymywały lek onasemnogen abeparvovec i których stan kliniczny został określony przez badacza jako suboptymalny. Wyniki pośrednie pochodzą z części B (n=24), od osób, które otrzymały 40 mg albo 80 mg salanersenu raz w roku. U uczestników z podwyższonymi wyjściowymi stężeniami neurofilamentów lekkiego łańcucha (NfL), wskazującymi na postępującą neurodegenerację, włączenie salanersenu doprowadziło po 6 miesiącach do obniżenia stężenia NfL średnio o 70%, a poziom ten utrzymywał się przez 1 rok przerwy w podawaniu leku.
– Pomimo imponujących postępów w leczeniu SMA w ostatnich dziesięciu latach nadal istnieją istotne, niezaspokojone potrzeby medyczne. Salanersen stanowi kolejny etap w wysiłkach podejmowanych nieprzerwanie przez Biogen z myślą o ich zaspokojeniu – powiedziała dr farmacji Stephanie Fradette, Dyrektor Działu Rozwoju Leków w obszarze chorób nerwowo-mięśniowych w Biogen.
–Biorąc pod uwagę, że dostępne dane są zachęcające, chcielibyśmy możliwie jak najszybciej przejść do kolejnego etapu rozwoju salanersenu. Jesteśmy bardzo wdzięczni uczestnikom badania i ich rodzinom, jak również badaczom oraz personelowi ośrodków badawczych.
Oprócz bezpieczeństwa i stężenia NfL, oceniano eksploracyjne efekty kliniczne w podgrupie uczestników, którzy w momencie analizy pośredniej pozostawali w obserwacji przez co najmniej rok (n = 8 uczestników w wieku od 2 do12 lat, którzy otrzymali 40 mg salanersenu). Połowa (4/8) z tych uczestników osiągnęła nowe kamienie milowe WHO, których wcześniej nie byli w stanie osiągnąć samodzielnie lub też potrzebowali w nich pomocy tj. chodzenie, raczkowanie, stanie lub siedzenie. Ponadto od momentu rozpoczęcia badania do upływu 1 roku, u tych uczestników odnotowano klinicznie istotną poprawę funkcji ruchowych, w tym średnią poprawę o 3,3 punktu w stosunku do wartości wyjściowej (SD 4,46) na Rozszerzonej Skali Sprawności Motorycznej Hammersmith (HFMSE) oraz poprawę o 5,3 punktu (SD 4,75) w Poprawionym Module Oceny Kończyny Górnej (RULM).
Skumulowane dane z badania klinicznego fazy I wskazują, że salanersen posiada ogólnie dobrze tolerowany profil bezpieczeństwa zarówno dla dawki 40 mg jak i 80 mg, a większość działań niepożądanych (AE) występuje w nasileniu od łagodnego do umiarkowanego. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi były gorączka i infekcje górnych dróg oddechowych.
W chwili obecnej Biogen prowadzi rozmowy z globalnymi władzami rejestracyjnymi na temat projektu badań klinicznych fazy III. Biogen nabył prawa do rozwoju, wytwarzania i wprowadzania do obrotu leku salanersen na całym świecie od Ionis Pharmaceuticals, Inc. Firma Ionis odkryła salanersen.
Informacje o rdzeniowym zaniku mięśni (SMA)
SMA jest rzadką, genetyczną chorobą nerwowo-mięśniową, która dotyka osoby w każdym wieku. Charakteryzuje się utratą neuronów ruchowych w rdzeniu kręgowym oraz dolnej części pnia mózgu, prowadząc do postępującego zaniku i osłabienia mięśni.Przyczyną SMA jest niedostateczne wytwarzanie białka niezbędnego do przeżycia neuronów ruchowych (SMN) wywoływane uszkodzeniem genu SMN1 lub jego brakiem, a nasilenie choroby jest zróżnicowane.Niektóre osoby z SMA nigdy nie potrafią samodzielnie siadać, inne siadają, ale nigdy nie chodzą, a jeszcze inne chodzą, ale z czasem mogą utracić tę zdolność. Bez leczenia, dzieci z najcięższą postacią SMA zazwyczaj nie dożywają drugiego roku życia.
SMA dotyczy około 1 na 10 000 żywych urodzeń, jest główną przyczyną genetycznej śmiertelności niemowląt a u nastolatków i osób dorosłych przyczyną niepełnosprawności.
O leku nusinersen
Lek nusinersen w postaci roztworu do wstrzykiwań w dawce 12 mg/5 ml jest dopuszczony w ponad 71 krajach w leczeniu niemowląt, dzieci i dorosłych z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA). Jest on podawany jako podstawa terapii SMA, a terapia lekiem nusinersen objęła już ponad 14 000 osób na całym świecie.
Lek nusinersen jest oligonukleotydem antysensownym (ASO), który celuje w podstawową przyczynę utraty motoneuronów poprzez nieustanne zwiększanie ilości pełnowartościowego białka przeżycia neuronu ruchowego(SMN) wytwarzanego w organizmie. Jest on podawany bezpośrednio do ośrodkowego układu nerwowego, gdzie znajdują się neurony ruchowe, w celu zapewnienia leczenia w miejscu, gdzie rozpoczyna się choroba.
Lek nusinersen wykazał trwałą skuteczność we wszystkich grupach wiekowych i typach SMA, przy precyzyzjnie zbadanym profilu bezpieczeństwa na podstawie danych pacjentów leczonych przez okres do 10 lat,w połączeniu z informacjami uzyskanymi na podstawie rzeczywistej praktyki klinicznej. Do najczęściej obserwowanych zdarzeń niepożądanych w badaniach klinicznych należały: infekcje dróg oddechowych, gorączka, zaparcia, ból głowy, wymioty i ból pleców. W badaniach laboratoryjnych możliwe jest monitorowanie nefrotoksyczności oraz zaburzeń krzepliwości krwi, w tym ostrego i ciężkiego obniżenia liczby płytek krwi, które zaobserwowano po podaniu niektórych oligonukleotydów antysensownych.
Firma Biogen uzyskała globalną licencję na rozwijanie, wytwarzanie i wprowadzanie na rynek leku nusinersen od firmy Ionis Pharmaceuticals, Inc. (Nasdaq: IONS). Ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa można znaleźć pod powyższym linkiem albo na stronie dedykowanej produktowi leczniczemu w danym kraju.
Informacje o Biogen
Założona w 1978 roku firma Biogen jest wiodącą firmą biotechnologiczną i pionierem w dziedzinie innowacji w nauce, mającą na celu dostarczanie nowych leków, które zmieniają życie pacjentów i tworzą wartość dla akcjonariuszy i społeczności. W naszych działaniach wykorzystujemy głębokie zrozumienie ludzkiej biologii i stosujemy różne modalności, aby rozwijać pierwsze w swojej klasie metody leczenia lub terapie, które zapewniają lepsze wyniki. Nasze podejście opiera się na podejmowaniu odważnego ryzyka, zbilansowanego zwrotem z inwestycji dla zapewnienia długoterminowego wzrostu.
Informacje, które mogą być istotne dla inwestorów, zwyczajowo umieszczamy na naszej stronie internetowej pod adresem www.biogen.com. Zachęcamy także do śledzenia nas w mediach społecznościowych – Facebook, LinkedIn,X,YouTube.
Deklaracja Safe Harbor firmy Biogen
Niniejszy komunikat prasowy zawiera stwierdzenia dotyczące przyszłości, w tym oświadczenia składane zgodnie z przepisami dotyczącymi „bezpiecznej przystani” zawartymi w amerykańskiej Ustawie o reformie przepisów procesowych dotyczących papierów wartościowych (Private Securities Litigation Reform Act) z 1995 r., w tym stwierdzenia dotyczące potencjalnych efektów klinicznych stosowania BIIB115; potencjalnych korzyści, bezpieczeństwa i skuteczności BIIB115; programu rozwoju klinicznego BIIB115; identyfikacji i leczenia SMA; programu badawczo-rozwojowego dotyczącego leczenia SMA; potencjału prowadzonej przez nas działalności komercyjnej i programów w przygotowaniu, w tym dla BIIB115; oraz ryzyka i niepewności, które są związane z opracowywaniem leków i ich wprowadzaniem do obrotu. Stwierdzeniom dotyczącym przyszłości mogą towarzyszyć takie słowa, jak „mieć na celu”, „przewidywać”, „uważać”, „móc”, „szacować”, „oczekiwać”, „prognozować”, „zamierzać”, „może”, „planować”, „potencjalny”, „możliwy”, „będzie”, „byłby” i inne słowa i określenia o podobnym znaczeniu. Proces rozwoju i komercjalizacji leków wiąże się z wysokim ryzykiem – jedynie niewielka liczba badań i programów rozwoju leków daje efekt w postaci komercyjnego wprowadzenia produktu na rynek. Wyniki z wczesnych etapów badania klinicznego mogą nie pokrywać się całkowicie z pełnymi wynikami lub wynikami z późniejszych etapów bądź innych badań o szerszym zakresie – takie wyniki są niewystarczające do uzyskania pozwolenia na dopuszczenie leku. Nie należy przypisywać nadmiernego znaczenia tym oświadczeniom i przedstawionym danym naukowym.
Firma zastrzega, że stwierdzenia te są obarczone ryzykiem i niepewnością, z których wiele znajduje się poza kontrolą i może spowodować, że przyszłe wydarzenia lub wyniki będą istotnie różnić się od tych przedstawionych lub sugerowanych w niniejszym dokumencie, w tym, między innymi, czynników dotyczących: znacznej zależności od przychodów z produktów i innych płatności w ramach umów licencyjnych, współpracy, nabycia lub zbycia; niepewności co do długoterminowego sukcesu w opracowywaniu, licencjonowaniu lub nabywaniu innych potencjalnych kandydatów na nowe produkty lub uzyskiwania dodatkowych wskazań dla istniejących produktów; oczekiwań, planów i perspektyw związanych z dopuszczaniem produktów do obrotu, zatwierdzaniem dodatkowych wskazań dla istniejących produktów, sprzedażą, cenami, wzrostem, refundacją i wprowadzaniem na rynek produktów dopuszczonych do obrotu i będących w fazie opracowywania; potencjalnego wpływu zwiększonej konkurencji produktowej w branży biofarmaceutycznej i opieki zdrowotnej, a także na innych rynkach, na których firma działa, w tym zwiększonej konkurencji ze strony nowych terapii oryginalnych, leków generycznych, proleków i leków biopodobnych do istniejących produktów oraz produktów zatwierdzonych w ramach skróconych ścieżek regulacyjnych; zdolności do skutecznego wdrażania strategii korporacyjnej; pomyślnej realizacji inicjatyw strategicznych i rozwojowych, w tym przejęć; czynników napędzających rozwój działalności; trudności w uzyskaniu i utrzymaniu odpowiedniego zabezpieczenia, wyceny i refundacji produktów; czynników wpływających na rozwój działalności, w tym zależności od współpracowników i innych stron trzecich w zakresie opracowywania, zatwierdzania regulacyjnego i komercjalizacji produktów oraz innych aspektów działalności, które są poza pełną kontrolą; ryzyka związanego z obecnymi i potencjalnymi przyszłymi reformami opieki zdrowotnej; ryzyka związanego z komercjalizacją leków biopodobnych, które podlega takiemu ryzyku związanemu z zależnością od stron trzecich, własnością intelektualną, wyzwaniami konkurencyjnymi i rynkowymi oraz zgodnością z przepisami; niepowodzenia w uzyskaniu, ochronie i egzekwowaniu danych, własności intelektualnej i innych praw własności oraz ryzyka i niepewności związanych z roszczeniami i wyzwaniami dotyczącymi własności intelektualnej; ryzyka, że pozytywne wyniki badania klinicznego mogą nie zostać powtórzone w kolejnych lub potwierdzających badaniach lub sukces we wczesnych badaniach klinicznych może nie być predyktorem wyników w późniejszych etapach lub badaniach klinicznych na dużą skalę, lub badaniach dotyczących zastosowania danego leku w innych potencjalnych wskazaniach; ryzyka związanego z badaniami klinicznymi, w tym zdolności do odpowiedniego zarządzania działaniami klinicznymi, nieoczekiwanymi obawami, które mogą wynikać z dodatkowych danych lub analiz uzyskanych podczas badań klinicznych, faktu, że organy regulacyjne mogą wymagać dodatkowych informacji lub dalszych badań, lub mogą nie zatwierdzić lub opóźnić zatwierdzenie naszych kandydatów na leki; wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z bezpieczeństwem, ograniczenia w stosowaniu produktów lub roszczenia z tytułu odpowiedzialności za produkt; ryzyka związanego z technologią, w tym z włączeniem przez firmę nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, do niektórych naszych procesów; ryzyka związanego z korzystaniem z systemów informatycznych i potencjalnym wpływem wszelkich awarii, przerw, inwazji, uszkodzeń, naruszeń danych, zniszczeń i/lub innych incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem systemów lub systemów powiązanych i/lub systemów stron trzecich; problemów z naszymi zdolnościami produkcyjnymi, w tym z naszą zdolnością do wydajnego wytwarzania produktów lub odpowiedniego reagowania na globalne ryzyko związane z dostawami masowymi; ryzyka związanego z zarządzaniem, personelem i innymi zmianami organizacyjnymi, w tym zdolnością do przyciągania, zatrzymywania i motywowania wykwalifikowanych osób; ryzyka związanego z nieprzestrzeganiem obecnych i nowych wymogów prawnych i regulacyjnych, w tym decyzji sądowych, standardów rachunkowości oraz ograniczeń taryfowych lub handlowych; ryzyka związanego z prowadzeniem działalności na arenie międzynarodowej, obejmującego napięcia geopolityczne, działania wojenne i kryzysy na dużą skalę; ryzyka związanego z inwestycjami w moce produkcyjne; ryzyka związanego z dystrybucją i sprzedażą przez strony trzecie podrobionych lub nieodpowiednich wersji naszych produktów; ryzyka związanego z wykorzystaniem mediów społecznościowych dla celów działalności, osiągania wyników operacyjnych i budowania kondycji finansowej; wahań wyników operacyjnych; ryzyka związanego z inwestycjami w nieruchomości; ryzyka związanego z dostępem do rynków kapitałowych i kredytowych w celu sfinansowania obecnej i przyszłej działalności oraz inicjatyw biznesowych i uzyskania finansowania takich działań na korzystnych warunkach; ryzyka związanego z zadłużeniem; ryzyka rynkowego, odsetkowego i kredytowego związanego z portfelem inwestycyjnym; ryzyka związanego z programami odkupu akcji; postanowień dotyczących zmiany kontroli w niektórych naszych umowach o współpracy; wahania naszej efektywnej stawki podatkowej i zobowiązań w różnych jurysdykcjach, w których podlega opodatkowaniu; ryzyka środowiskowego; oraz wszelkich innych ryzyk i niepewności opisanych w raportach, które złożyła firma w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
Te stwierdzenia pozostają ważne wyłącznie w dacie niniejszego materiału oraz dyskusji podczas telekonferencji i opierają się na informacjach oraz szacunkach, które są dostępne w tym czasie. Jeśli zaistnieją znane lub nieznane ryzyka lub zmaterializują się elementy na chwilę obecną niepewne, lub jeśli założenia leżące u ich podstaw okażą się niedokładne, rzeczywiste wyniki mogą znacznie różnić się od wyników z przeszłości oraz wyników przewidywanych, szacowanych lub prognozowanych. Inwestorzy powinni zachować ostrożność i nie powinni opierać swoich decyzji wyłącznie na stwierdzeniach dotyczących przyszłości. Szczegółową listę i opis ryzyk, niepewności i innych kwestii można znaleźć w naszym Raporcie Rocznym na Formularzu 10-K za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2024 r. oraz w naszych późniejszych raportach na Formularzu 10-Q i Formularzu 10-K, a także w rozdziałach zatytułowanych „Uwaga dotycząca stwierdzeń dotyczących przyszłości” i „Punkt 1A. Czynniki ryzyka” oraz w kolejnych raportach na formularzu 8-K. Z wyjątkiem sytuacji wymaganych przepisami prawa, firma nie zobowiązuje się do publicznego aktualizowania jakichkolwiek stwierdzeń dotyczących przyszłości – niezależnie od tego, czy wynika to z pojawienia się nowych informacji, przyszłych zdarzeń, zmienionych okoliczności czy innych przyczyn.
Dokumenty przywołane:
- National Institute of Neurological Disorders and Stroke, NIH. Spinal Muscular Atrophy Fact Sheet. Dostęp: https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Fact-Sheets/Spinal-Muscular-Atrophy-Fact-Sheet. Dostęp: Grudzień 2021.
- Wadman RI, Wijngaarde CA, Stam M, et al. Muscle strength and motor function throughout life in a cross-sectional cohort of 180 patients with spinal muscular atrophy types 1c–4. Eur J Neurol. 2018;25(3):512-518.
- Arkblad E, Tulinius M, Kroksmark AK, Henricsson M, Darin N. A population-based study of genotypic and phenotypic variability in children with spinal muscular atrophy. Acta Paediatr. 2009 May;98(5):865-72. doi: 10.1111/j.1651-2227.2008.01201.x. Epub 2009 Jan 20.
- Jedrzejowska M, Milewski M, Zimowski J, Zagozdzon P, Kostera-Pruszczyk A, Borkowska J, Sielska D, Jurek M, Hausmanowa-Petrusewicz I. Incidence of spinal muscular atrophy in Poland--more frequent than predicted? Neuroepidemiology. 2010;34(3):152-7. doi: 10.1159/000275492. Epub 2010 Jan 15.
- Prior TW, Snyder PJ, Rink BD, Pearl DK, Pyatt RE, Mihal DC, Conlan T, Schmalz B, Montgomery L, Ziegler K, Noonan C, Hashimoto S, Garner S. Newborn and carrier screening for spinal muscular atrophy. Am J Med Genet A. 2010 Jul;152A(7):1608-16. doi: 10.1002/ajmg.a.33474.
- Sugarman EA, Nagan N, Zhu H, Akmaev VR, Zhou Z, Rohlfs EM, Flynn K, Hendrickson BC, Scholl T, Sirko-Osadsa DA, Allitto BA. Pan-ethnic carrier screening and prenatal diagnosis for spinal muscular atrophy: clinical laboratory analysis of >72,400 specimens. Eur J Hum Genet. 2012 Jan;20(1):27-32. doi: 10.1038/ejhg.2011.134. Epub 2011 Aug 3.
- Cure SMA. About SMA. https://www.curesma.org/about-sma/. Accessed: June 2022.
- Na podstawie pacjentów komercyjnych, pacjentów z wczesnym dostępem i uczestników badań klinicznych do 31 grudnia 2022 r.
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Spinraza 01/2025. Dostęp: https://www.biogen-poland.pl
- Finkle et al. Cure SMA 2024. “Final Safety and Efficacy Data From the SHINE Study in Participants With Infantile-Onset and Later-Onset SMA “