Szpiczak to nowotwór, w którym od wielu lat wiele się zmienia, jeśli chodzi o metody leczenia, co spowodowało, że z nowotworu, w którym średnia długość życia po diagnozie jeszcze kilkanaście lat temu wynosiła 2-3 lata, dziś chorzy żyją kilkanaście lat i dłużej – często stosując kolejne linie leczenia.
Nowe schematy dla pacjentów w pierwszej linii
Pierwsza linia leczenia jest najważniejsza: komórki nowotworowe nie są jeszcze uodpornione na leki, stąd bardzo ważne jest, by jak najdłużej uzyskać remisję choroby już na tym etapie.
– Moim zdaniem, najważniejsza informacja na temat szpiczaka, która pojawiła się na kongresie ASH, dotyczyła stosowania u chorych, zarówno kwalifikujących się do przeszczepu szpiku, jak niekwalifikujących się do przeszczepienia szpiku, już w pierwszej linii schematów składających się z czterech leków: lenalidomid, bortezomib, deksametazon oraz przeciwciało anty CD38, czyli albo daratumumab albo izatuksimab – mówi prof. Dominik Dytfeld, prezes Zarządu Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego.
Bardzo ciekawa była również prezentacja analizy grupy pacjentów, którym do tej bardzo nowoczesnej terapii czterolekowej dołączono przeciwciało dwuswoiste (bispecyficzne): teklistamab. – Wydaje się, że to jest ten kierunek, do którego dążymy; być może za kilka lat będziemy mówić już nie o inicjującej terapii czterolekowej, tylko pięciolekowej – podkreśla prof. Dytfeld.
Czytaj też:
Prof. Giannopoulos o swojej pracy nad szczepionką przeciwnowotworową
Pacjenci z opornym i nawrotowym szpiczakiem
Nowe wyniki badań dotyczyły też schematów w chorobie opornej i nawrotowej. – Najważniejsze wydają mi się wyniki badania, w którym porównywano belantamab mafodotin (przeciwciało anty-BCMA) z daratumumabem, w skojarzeniu z bortezomibem i deksametazonem. Wyniki były bardzo korzystne, ze wskazaniem na schemat z balantamabem; takie leczenie powodowało potrojenie czasu wolnego od progresji choroby – zaznaczał prof. Dytfeld.
Podczas kongresu ASH pokazywano także nowe wyniki badań dotyczących zastosowania terapii CAR-T oraz przeciwciał dwuswoistych. – Potwierdza się wysoka skuteczność terapii CAR-T, bardzo szybko rozwija się też grupa przeciwciał dwuswoistych, które można stosować samodzielnie, jednak są one również dołączane do innych terapii, także w pierwszej linii – podkreśla prof. Dytfeld.
Zjazd Amerykańskiego Towarzystwa Hematologii (ASH) to największe wydarzenie w światowej hematologii. Podczas kongresu ASH ważne informacje dotyczyły pacjentów chorych na szpiczaka leczonych w pierwszej linii, jak w kolejnych liniach.
Czytaj też:
W raku liczy się czas i skuteczne leczenie. Debata onkologiczna na konferencji Wizjonerzy Zdrowia