Nowoczesny styl życia, w którym dominuje praca z monitorami, a także większy kontakt ze światłem sztucznym powodują wzrost problemu krótkowzroczności. Niepokojące są rosnące statystyki szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Jak pokazują badania – nawet 50 proc. studentów w Polsce może mieć krótkowzroczność. Wczesna diagnoza i odpowiednia profilaktyka są kluczowe, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia wad wzroku. Dzięki nowoczesnym metodom korekcji możliwe jest odzyskanie ostrości widzenia i poprawienie jakości życia.
Jedna z najbezpieczniejszych metod korekcji wzroku
Wybór odpowiedniej metody korekcji wzroku zależy od rodzaju i zaawansowania wady, a także indywidualnych preferencji. Pacjenci najchętniej wybierają okulary korekcyjne, młodsze osoby – soczewki kontaktowe. Coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne metody chirurgii refrakcyjnej, m. in. laserową korekcję wzroku (zabiegi laserowe typu Smile i Presbyond), soczewki fakijne (ICL) czy refrakcyjne wymiany soczewek (RLE).
- Chirurgia refrakcyjna rogówki to jedna z najbezpieczniejszych i najmniej inwazyjnych metod korekcji wad wzroku. Na świecie wykonano już ponad 10 mln zabiegów laserowej korekcji wzroku metodą Smile – podkreśla specjalistka okulistyki z sieci klinik okulistycznych Optegra dr n. med. Barbara Czarnota-Nowakowska.
Wizyta kwalifikacyjna to kluczowy moment w procesie korekcji wady wzroku. Obejmuje kompleksowy zestaw pomiarów i badań okulistycznych, a jego wyniki dają możliwość wyboru optymalnej metody dla pacjenta. Zdecydowana większość osób (ok. 80 proc.) zainteresowanych przeprowadzeniem zabiegu korekcji wad wzroku spełnia kryteria kwalifikacyjne.
Krótko, bezboleśnie, precyzyjnie
Zabieg korekcji laserem jest krótki, bezbolesny i precyzyjny dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu medycznego. Praca lasera na każdym oku trwa kilkanaście sekund. Należy jednak zarezerwować sobie co najmniej 3-4 godziny, aby spokojnie dojechać, przygotować się, a następnie odpocząć po zabiegu w placówce medycznej.
Dr n. med. Barbara Czarnota-Nowakowska, specjalistka okulistyki z Optegra zapewnia, że:
„zabieg laserowej korekcji wad wzroku jest całkowicie bezbolesny. Przed rozpoczęciem zabiegu do worka spojówkowego są podawane krople znieczulające, które mają natychmiastowe działanie, zaś sam zabieg jest przeprowadzany w wygodnej pozycji leżącej”.
To, jak długo będą zachodzić procesy gojenia się oczu, zależy od wielkości wady, a także rodzaju zastosowanej metody laserowej korekcji wzroku. Do tego dochodzi jeszcze czas potrzebny na stabilizację efektów zabiegu. Choć poprawa widzenia odczuwalna jest już w ciągu kilku pierwszych dni, na pełen efekt trzeba poczekać dłużej, nawet kilka miesięcy. Warto jednak podkreślić, że wszelkie niedogodności związane z gojeniem się oczu mają charakter tymczasowy. Powrót do aktywnego trybu życia – prowadzenia samochodu, pracy, uprawiania sportu – możliwy jest już po tygodniu.
Laserowa korekcja wzroku to najbardziej popularna obecnie metoda w Polsce. Zabieg ma charakter trwały i najczęściej jest wykonywany jednorazowo. Niezwykle rzadko zdarza się, że dochodzi do regresji wady wzroku – wtedy pacjent może być poddany dodatkowej korekcie.
Jak wybrać odpowiednią placówkę okulistyczną?
Przy wyborze odpowiedniej placówki medycznej przychodzą z pomocą najnowsze wytyczne dotyczące chirurgii refrakcyjnej ogłoszone przez Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.
Wytyczne SCOP zawierają kryteria dotyczące chirurgii refrakcyjnej od kwalifikacji, poprzez sam zabieg i opiekę pooperacyjną, a także wzorce jakości opieki nad pacjentem poddanym zabiegowi. Rekomendacje dotyczą także wymagań odnośnie ośrodków refrakcyjnych, w tym sprzętu, a także kluczowe informacje dla pacjenta. „Dzięki Wytycznym SCOP w zakresie korekcji wad wzroku mamy zbiór rekomendacji dla praktyk medycznych, które odnoszą się do samej procedury zabiegu oraz obejmują wytyczne dotyczące jakości usług i informacji dla pacjentów. Zawierają także konkretne wskazania dotyczące placówki medycznej, wymagania stacjonarnego lasera i jego rejestracji do konkretnej placówki medycznej” – mówi Agnieszka Szpara, prezes zarządu sieci klinik Optegra.
Kwalifikacje i odpowiedzialność kliniczna chirurgów refrakcyjnych
Chirurdzy refrakcyjni powinni być zarejestrowani w Sekcji Chirurgii Refrakcyjnej Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP) i/lub Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO) i/lub być członkiem międzynarodowego stowarzyszenia chirurgii refrakcyjnej (np. ESCRS).
Chirurg powinien posiadać kompetencje teoretyczne i praktyczne potwierdzone certyfikatami ukończonych szkoleń chirurgicznych z technik refrakcyjnych oraz zatwierdzone przez dyrektora medycznego danego ośrodka refrakcyjnego.
Chirurg powinien podejmować ustawiczne kształcenie medyczne teoretyczne i praktyczne w zakresie chirurgii refrakcyjnej, na kursach doszkalających i konferencjach naukowych.
Wymagania dotyczące ośrodków refrakcyjnych
To bardzo ważny element wymagań dotyczący placówek medycznych. Platformy laserowe i aparat do fakoemulsyfikacji wykorzystywane do zabiegów refrakcyjnych wad wzroku muszą być stacjonarne i odpowiednio zarejestrowane do danego ośrodka refrakcyjnego.
Cała aparatura technologiczna wykorzystywana do procedur refrakcyjnych w ośrodku refrakcyjnym musi być prawidłowo konserwowana, a platformy laserowe regularnie serwisowane przez producenta i kalibrowane zgodnie z procedurami użytkowania. Wymagane jest posiadanie zasilania rezerwowego dla lasera.
Opieka nad Pacjentem i komunikacja, przekazywanie kluczowych informacji w trakcie całej procedury zabiegu.
Po zakwalifikowaniu do zabiegu refrakcyjnego, pacjent powinien wyrazić świadomą zgodę na zabieg, a także otrzymać pisemne zalecenia przedoperacyjne (przygotowanie do zabiegu) i zalecenia pooperacyjne dotyczące przyjmowania leków miejscowo po zabiegu oraz powrotu do aktywności wzrokowej i fizycznej/sportowej. Oprócz tego – plan wizyt kontrolnych po zabiegu refrakcyjnym, całodobowy numer kontaktowy do kliniki refrakcyjnej oraz cennik zabiegu i planowych wizyt pooperacyjnych.
Zgodnie z rekomendowanymi standardami
Świadomość, że opieka nad pacjentem w ośrodku refrakcyjnym jest zgodna z ustalonymi standardami buduje jego zaufanie i poczucie bezpieczeństwa podczas całego procesu leczenia. Dostarczenie niezbędnej informacji przed zabiegiem umożliwia osobom planującym zabieg refrakcyjny możliwość oceny własnego, indywidualnego poziomu ryzyka przed podjęciem decyzji.
„Cieszymy się, że pacjent, mając informacje o wytycznych SCOP, może bardziej świadomie podejmować decyzje o wyborze placówki medycznej zgodnej właśnie z rekomendowanymi standardami. Wytyczne zostały podpisane przez kluczowe osoby ze środowiska chirurgów refrakcyjnych reprezentujące najważniejsze ośrodki w Polsce” – dodaje Agnieszka Szpara, prezes zarządu sieci klinik Optegra.