Sanatoria cieszą się sporym powodzeniem wśród seniorów i osób chcących podreperować swoje zdrowie. Jednak osoby chcące skorzystać z tej możliwości muszą się wykazać sporą cierpliwością.
Sanatorium prawie dla każdego
Zgodnie z informacjami Narodowego Funduszu Zdrowia sanatorium, czyli inaczej leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. „Jeżeli w celu odzyskania sprawności po chorobie lub wypadku, albo z powodu choroby zawodowej wymagasz określonych zabiegów, które wykonywane są w uzdrowiskach, możesz skorzystać z tego rodzaju leczenia” – pisze NFZ.
E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia, brak wskazań lub istniejące przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia.
Jeżeli skierowanie zostanie pozytywnie rozpatrzone przez lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, zostanie ustalony termin leczenia.
Na stronie internetowej Centrali NFZ oraz stronach oddziałów wojewódzkich NFZ osoby oczekujące na wyjazd do sanatorium mogą w specjalnej przeglądarce sprawdzić swoje miejsce w kolejce do wyjazdu.
Trzeba czekać nawet kilkanaście miesięcy
Zmorą całej procedury może być długi czas czekania na termin wyjazdu. Jak informuje NFZ na swoich stronach, „średni czas oczekiwania na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych wynosi około 10 miesięcy, przy czym sytuacja w tym zakresie może ulec zmianie”.
W zależności od województwa może to być nawet kilkanaście miesięcy. Najdłużej muszą zazwyczaj czekać pacjenci z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Najkrócej, czyli cztery-pięć miesięcy, czekać muszą osoby z woj. lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.
Zwroty to sposób na szybszy wyjazd
Jest jednak sposób, aby radykalnie skrócić czas oczekiwania. Można skorzystać z miejsc po pacjentach, którzy zrezygnowali z wyjazdu już po otrzymaniu terminu.
„Pacjent, którego skierowanie zostało pozytywnie zakwalifikowane na leczenie uzdrowiskowe, może przyspieszyć realizację leczenia uzdrowiskowego korzystając z tzw. zwrotów. Są to skierowania, z których z różnych przyczyn nie mogli skorzystać inni pacjenci” – informuje NFZ na stronach oddziałów wojewódzkich.
NFZ informuje, że do rezygnacji z wyjazdów dochodzi bardzo często. Powodem bywają sprawy rodzinne, niespodziewane sytuacje czy problemy ze zdrowiem.
Informacje o dostępnych miejscach po zwrotach można uzyskać, kontaktując się telefonicznie z odpowiednim oddziałem Funduszu.
Trzeba mieć jednak świadomość, że pacjent ubiegający się o wyjazd z tzw. zwrotów powinien być przygotowany na wyjazd do sanatorium w terminie krótszym niż 14 dni, liczonym od momentu potwierdzenia skierowania do dnia rozpoczęcia leczenia.
Skorzystanie z sanatoryjnego leczenia uzdrowiskowego dorosłych możliwe jest po upływie 18 miesięcy od daty ostatniego zrealizowanego pobytu na leczeniu uzdrowiskowym.
Czytaj też:
Alkohol w uzdrowiskach i sanatoriach. Minister reaguje na interpelację posła PiS