Wątpliwości miały wzbudzić m. in. zapisy dotyczące pozwoleń na pracę dla zagranicznych lekarzy.
Niepokojące sygnały o nadużywaniu uprawnień
Projekt przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia zakłada uchylenie przepisu, który pozwala lekarzom spoza Unii Europejskiej na wykonywanie zawodu w tzw. systemie uproszczonym – na podstawie decyzji ministra zdrowia, bez prawa wykonywania zawodu (PWZ) wydawanego przez izby lekarskie.
Resort zdrowia chciał uchylić przepis w związku licznymi sygnałami o nadużywaniu uprawnień zawodowych przez lekarzy, którzy wykonują ten zawód w systemie uproszczonym. Wyłączeni są z systemu odpowiedzialności zawodowej. MZ zwraca uwagę na to, że pacjenci nie mogą sprawdzić ich uprawnień w rejestrze prowadzonym przez samorząd lekarski.
W projekcie ustawie zawarto również zapis umożliwiający wprowadzenie elektronicznej karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO) dla chorych zmagających się z chorobą nowotworową. Do końca 2026 roku obowiązywać będzie dotychczasowa karta – w wersji papierowej.
Czytaj też:
Wojciech Wiśniewski: Potrzebujemy radykalnych zmian w planowaniu polityki zdrowotnej
Żeby każdy pacjent miał szansę na dobre leczenie
- Tę reformę tworzymy nie tylko po to, żeby oddłużyć szpitale. Podstawowym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom. Chcemy, by każdy pacjent, w każdym miejscu Polski czuł się bezpiecznie i miał szansę na dobre leczenie
– zapewniała wielokrotnie minister Izabela Leszczyna. Podkreślała, że obecny system szpitalnictwa nie odpowiada potrzebom pacjentów.
- Szpitali jest za dużo, wiele z nich mocno zadłużonych, w wielu jest wykonywanych zbyt mało zabiegów, lub takie, które można zrobić w ramach pobytów jednodniowych lub w poradniach specjalistycznych. Za złą organizację płacimy wszyscy, bo np. szpitale konkurują między sobą o specjalistów, co powoduje wzrost płac i jest jedną z przyczyn zadłużenia szpitali. Reforma ma na celu poprawę organizacji pracy szpitali, mniejsze zadłużenie szpitali, ale przede wszystkim chcemy ten system zmienić dla pacjentów
– mówiła podczas jednego ze spotkań z dziennikarzami minister Izabela Leszczyna. – Kolejny cel to podniesienie jakości świadczonych usług medycznych, zwiększenie dostępności do lekarzy specjalistów oraz zmniejszenie problemu, jakim jest zadłużenie szpitali powiatowych.
Czytaj też:
O reformie szpitali, e-rejestracji i bezpłatnych lekach. Minister zdrowia też o planach