Będą zmiany w dokumentach poświadczających o stopniu niepełnosprawności. Do opiniowania i konsultacji społecznych trafiło rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej zmieniające przepisy w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
Orzeczenie o niepełnosprawności także w wersji mobilnej
Nowelizacja rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej ma na celu wprowadzenie do obrotu prawnego legitymacji dokumentującej niepełnosprawność i legitymacji dokumentującej stopień niepełnosprawności w postaci dokumentu mobilnego, umożliwiające posługiwanie się tymi dokumentami przy pomocy smartfonów.
Działanie to wynika z przepisów ustawy o aplikacji mObywatel, wprowadzających możliwość uzyskania przez osoby z niepełnosprawnością mLegitymacji dokumentującej niepełnosprawność albo stopień niepełnosprawności, zwanej dalej „mLegitymacją ON”.
Jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji, celem nowelizacji rozporządzenia jest dodanie załączników określających wzory legitymacji dokumentującej niepełnosprawność i legitymacji dokumentującej stopień niepełnosprawności w postaci dokumentów mobilnych.
Po zmianach przepisów urzędy powiatowe będą wydawały dokumenty o niepełnosprawności w dwóch formach:
- w postaci dokumentu z tworzywa sztucznego – legitymacja tradycyjna,
- w postaci dokumentu mobilnego – mLegitymacja ON.
Zaświadczenie lekarskie będzie dłużej ważne
Możliwość posługiwania się mobilnym dokumentem niesie też ze sobą konieczność innej zmiany w przepisach. Dłużej ważne będą zaświadczenia lekarskie. Już nie 30 dni, a trzy miesiące.
O OSR czytamy, że w ramach noweli wprowadzono przepis stanowiący o tym, że osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Doprowadziło to do rozbieżności przepisem mówiącym o tym, że wydanie orzeczenia o niepełnosprawności dołącza się dokumentację medyczną, w tym zaświadczenie lekarskie, wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku.
Dlatego „dostosowanie przepisów rozporządzenia do aktualnego brzmienia ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych powinno zostać dokonane poprzez wydłużenie terminu ważności zaświadczeń lekarskich do trzech miesięcy”.
Czytaj też:
Prawie milion Polaków może stracić dostęp do rehabilitacji
Rozporządzenie MGPiPS wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Wg danych Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności w Polsce są 3 652 682 osoby z niepełnosprawnością. Natomiast podmiotów wystawiających legitymacje dokumentujące niepełnosprawność i stopień niepełnosprawności jest niemal 300.