W Centrum Onkologii w Bydgoszczy otwarte zostało – jako pierwsze w polskim szpitalu publicznym – Centrum Chirurgii Robotycznej.
W 2022 roku udało się zakupić pierwszy robot chirurgiczny. Obecnie w bydgoskim Centrum Onkologii działają już trzy nowoczesne instalacje, dzięki którym placówka stała się pierwszym w Polsce publicznym szpitalem z możliwością przeprowadzania wielu operacji robotycznych jednocześnie.
Dzięki temu zoperowali więcej pacjentów
– Zabiegi robotyczne wyjątkowo nam poukładały i poprawiły organizację pracy. Po wprowadzeniu tej techniki zoperowaliśmy dodatkową pulę pacjentów, nie zwiększając liczby łóżek i nie zatrudniając dodatkowego personelu – powiedział na konferencji prasowej dr Krzysztof Kamecki, Dyrektor ds. Medycznych i Koordynator Oddziału Klinicznego Urologii Onkologicznej. – W przypadku samej urologii wykonaliśmy o ponad 50 proc. więcej operacji pacjentów z rakiem prostaty, o 30 proc. więcej u chorych z rakiem nerki i 20 proc. więcej u pacjentów z rakiem pęcherza moczowego. I chociaż tych ostatnich nie operowaliśmy z użyciem robota, to mogli być u nas leczeni dzięki temu, że chorzy po zabiegach robotycznych krócej przebywali na naszym oddziale i wcześniej opuszczali szpital.
Mniejsze ryzyko powikłań
Zalety techniki robotycznej są znaczące. Dzięki robotom pacjenci szybciej wracają do zdrowia i mają mniejsze ryzyko powikłań. Dla chirurgów operowanie przy pomocy robotów to nie tylko większa precyzja, ale i możliwość pracy w wygodnych warunkach. Trójwymiarowy obraz pola operacyjnego, możliwość powiększenia i przybliżenia operowanych struktur, precyzyjne ruchy oraz łatwiejszy dostęp do trudno osiągalnych miejsc umożliwiają przeprowadzanie zabiegów na najwyższym poziomie.
– Chirurga robotyczna w bydgoskim Centrum Onkologii stała się naszą codziennością, podstawowym narzędziem pracy – zauważa dr Magdalena Kowalkowska z Oddziału Klinicznego Ginekologii Onkologicznej, jedna z niewielu kobiet chirurgów, które przeprowadzają w Polsce zabiegi robotyczne. My już myślimy jak iść dalej, w jakich dziedzinach chcemy rozszerzać procedury i wskazania do operacji z użyciem robota chirurgicznego.
Lider we wdrażaniu chirurgii robotycznej
Centrum Onkologii w Bydgoszczy jest obecnie liderem we wdrażaniu chirurgii robotycznej w kraju. Liczba przeprowadzonych tą techniką zabiegów przekroczyła 1200.
– Mamy najwyższą w kraju implementację zabiegów robotycznych na 100 tysięcy mieszkańców – podkreśla prof. Wojciech Zegarski, Konsultant Krajowy w dziedzinie Chirurgii Onkologicznej i Koordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Onkologicznej. Według przeprowadzonych przeze mnie i przez NFZ obliczeń wynika, że w kujawsko-pomorskim wykonaliśmy w ubiegłym roku 62 operacje robotyczne na 100 tys. mieszkańców. Województwo mazowieckie, które dawniej było przed nami, spadło na drugie miejsce z 52-oma operacjami na 100 tys. mieszkańców. Pomorze, Małopolska czy Wielkopolska są daleko za nami. Zwiększamy też liczbę zespołów operacyjnych. Mamy już 9 certyfikowanych, doświadczonych w tej technice chirurgów, w 4 dziedzinach medycyny: urologii, chirurgii onkologicznej, ginekologii i torakochirurgii.
Kolejne inwestycje w Bydgoszczy
Centrum Onkologii w Bydgoszczy nie zamierza poprzestać na osiągnięciach związanych z chirurgią robotyczną. W najbliższych latach planowane są dalsze inwestycje. Ma powstać Centrum Innowacyjnych Terapii Onkologicznych (CITO) z pięciokondygnacyjnym budynkiem, w którym znajdą się m. in. dwa oddziały onkologii klinicznej, ambulatorium chemioterapii, sale izolacyjne, nowoczesne pracownie cytostatyków.
Zmodernizowany ma zostać budynek centralny. – Zamierzamy wyremontować blok operacyjny. Zamiast 4 sal będzie ich 8. Zwiększymy liczbę stanowisk OIOM-u do 12. Przeprowadzimy też m. in. remont apteki i Zakładu Patomorfologii – mówi dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy prof. dr hab. Janusz Kowalewski.