Do końca marca 2025 r. Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczył się z placówkami medycznymi za nadwykonania w świadczeniach nielimitowanych oraz w lekach (programy lekowe i chemioterapia) – poinformował NFZ w komunikacie.
Nadwykonania za 2024 r. rozliczone
– Postępujemy więc zgodnie z zapowiedziami i przyjętym kalendarzem płatności za nadwykonania w 2024 r., który jest znany m.in. dyrektorom szpitali – mówi Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ.
Najpóźniej do końca kwietnia 2025 r. Fundusz zakończy rozliczenia z placówkami medycznymi za nadwykonania w świadczeniach limitowanych. Ten proces trwa. Środki na ten cel wpłynęły z Ministerstwa Zdrowia i zostały rozdzielone między oddziały wojewódzkie NFZ.
Stawki, które są proponowane w rozliczeniach za 2024 r., NFZ przedstawił na początku marca.
Rozliczanie nadwykonań wiąże się z przygotowaniem i podpisaniem przez Fundusz ok. 15 tys. dokumentów (aneksów, ugód). Jest to więc spora skala. Co więcej, dokumenty te muszą być zatwierdzone przez obie strony. W następnym kroku do NFZ muszą trafić też rachunki z placówek medycznych, które Fundusz niezwłocznie opłaca.
– To ważne, ponieważ na tempo rozliczeń wpływają różne czynniki, w tym także leżące po stronie placówek medycznych, jak np. dostarczenie kompletu dokumentów niezbędnych do rozliczenia nadwykonań – zaznacza Florek.
Wzrośnie finansowanie ryczałtu
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami NFZ przeliczył również ryczałt dla placówek, które należą do sieci szpitali. Przekroczenie ryczałtu w roku poprzednim przez szpital X, wpływa na wysokość jego ryczałtu w bieżącym roku. Dlatego do szpitali, które wykonały więcej świadczeń w ryczałcie w 2024 r., popłyną większe środki z ryczałtu na 2025 r.
W skali kraju finansowanie ryczałtu PSZ wzrośnie o ponad 1,8 mld zł w porównaniu do pierwotnych szacunków na ten rok. Ryczałt został przeliczony w marcu 2025 r., ale jest wypłacany szpitalom z wyrównaniem od stycznia 2025 r.
W czwartek 3 kwietnia prezes NFZ Filip Nowak spotkał się z Waldemarem Malinowskim i członkami Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.
Szef NFZ poinformował przedstawicieli szpitali powiatowych o terminach i przebiegu rozliczeń z placówkami medycznymi za 2024 r.
Dyskusja dotyczyła też wzrastających kosztów realizacji tzw. ustawy podwyżkowej.
Czytaj też:
Wojciech Wiśniewski: Potrzebujemy radykalnych zmian w planowaniu polityki zdrowotnej