– Mobbing i zagrożenia psychospołeczne w miejscu pracy coraz częściej dla wielu pracowników są trudną codziennością. Trzeba to zmienić. Pomóc w tym może budowanie świadomości pracowników i pracodawców, wiedzy o sposobach eliminowania toksycznych relacji występujących podczas ich codziennej pracy – podkreślił Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki podczas konferencji poświęconej przeciwdziałaniu mobbingowi.
Trzeba ograniczyć mobbing
Konferencje poświęcone wymianie doświadczeń na temat sposobów ograniczania mobbingu, zapewnienia pracownikom środowiska pracy chroniącego ich zdrowie psychiczne zorganizowały Okręgowe Inspektoraty Pracy w Rzeszowie i w Warszawie.
Tematem dyskusji na Uniwersytecie Rzeszowskim był „Stres – przyjaciel czy wróg? Eliminowanie zagrożeń psychospołecznych, w tym mobbingu”.
Warszawska odsłona cyklu konferencji Państwowej Inspekcji Pracy miała miejsce na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod hasłem „Prewencja negatywnych zjawisk psychospołecznych. Zdrowie psychiczne zatrudnionych filarem efektywnej organizacji”.
W konferencjach wzięli udział uznani eksperci z zakresu psychologii pracy, ergonomii, bhp.
To była okazja do wymiany dobrych praktyk. Mówiono o narzędziach do budowania szacunku w miejscu pracy, dzielono się doświadczeniami z przeciwdziałania powstawaniu konfliktów i łagodzenia ich skutków.
Czytaj też:
Przemoc i upokorzenie w pracy. Wkrótce zmiany w przepisach
Dla ochrony zdrowia psychicznego
– Dobre samopoczucie zatrudnionych to wyzwanie także dla Państwowej Inspekcji Pracy. Przez edukację chcemy podnosić kulturę prawną, tak by pracodawcy mogli sprawnie identyfikować naganne zachowania, które mają obowiązek eliminować z organizowanego przez nich środowiska pracy. Chcemy też, aby pracownicy wiedzieli, jakie mają prawa i obowiązki w tym zakresie
– mówił Marcin Stanecki
Główny Inspektor Pracy przedstawił cztery fundamentalne postulaty skutecznego przeciwdziałania mobbingowi:
- doprecyzowanie definicji mobbingu jako podstawy dla skutecznego przeciwdziałania przemocy fizycznej w miejscu pracy,
- wprowadzenie obowiązku opracowania przez pracodawcę procedury antymobbingowej, a także uznanie jej braku za wykroczenie podlegające karze,
- uwzględnienie mobbingu jako jednego z istotnych zagrożeń psychospołecznych w ramach oceny ryzyka zawodowego na każdym stanowisku pracy,
- uzupełnienie definicji środowiska pracy o kategorię zagrożeń psychospołecznych, co może realnie przyczynić się do poprawy warunków pracy i ochrony zdrowia psychicznego pracowników.
Czytaj też:
NFZ namawia lekarzy, pielęgniarki, psychologów. To zjawisko bardzo niepokoi