„Głos pacjentów kolejny raz nie spotkał się z należytą uwagą ze strony rządu”. 152 organizacje rozczarowane

„Głos pacjentów kolejny raz nie spotkał się z należytą uwagą ze strony rządu”. 152 organizacje rozczarowane

Dodano: 
Donald Tusk
Donald Tusk 
152 organizacje pacjentów napisały apel do premiera Tuska. Są rozczarowane, bo zamiast odpowiedzi i zaproszenia do rozmów, apel został przekierowany do Ministerstwa Zdrowia. – Pismo było skierowane bezpośrednio do Premiera. Mamy poczucie, że głos pacjentów po raz kolejny nie spotkał się z należytą uwagą ze strony KPRM – podkreśla Joanna Frątczak-Kazana, członkini Prezydium Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

18 czerwca 152 organizacje pacjentów – z chorobami kardiologicznymi, onkologicznymi, neurologicznymi, rzadkimi, zwróciły się z apelem do premiera Donalda Tuska o przywrócenie stabilności systemu ochrony zdrowia.

– Coraz więcej chorych żyje dziś w poczuciu niepewności, czy otrzyma diagnostykę, czy leczenie będzie kontynuowane, czy dostęp do terapii nie zostanie ograniczony i wreszcie, czy kolejka nie okaże się dłuższa niż czas, którym dysponuje – zaznaczali sygnatariusze apelu do premiera Tuska, podkreślając, że sytuacja finansowa systemu ochrony zdrowia osiągnęła poziom, którego nie da się rozwiązać kolejnymi przesunięciami środków, czasowymi działaniami ani zarządzaniem kryzysowym.

– Potrzebna jest decyzja Prezesa Rady Ministrów o potraktowanie zdrowia jako jednego z priorytetów bezpieczeństwa państwa na równi z bezpieczeństwem energetycznym, ekonomicznym i społecznym – apelowali.

152 organizacje zadeklarowały, że są gotowe wspierać Ministerstwo Zdrowia oraz Radę Ministrów w przygotowaniu i wdrażaniu rzeczywistej reformy systemu zdrowia.

Pieniędzy na ochronę zdrowia za mało i źle wydatkowane

– Dane międzynarodowe pokazują, że Polska nadal należy do krajów inwestujących w zdrowie znacznie mniej niż większość rozwiniętych państw. Wg OECD wydatki publiczne na ochronę zdrowia w Polsce w 2024 r. to 6,3 proc. PKB wobec średniej dla 38 krajów wynoszącej 7,1 proc. Jednocześnie wydatki na profilaktykę pozostają jednymi z najniższych: Polska przeznacza na działania profilaktyczne jedynie 1,7 proc. wydatków zdrowotnych, podczas gdy średnia OECD wynosi 3,4 proc.

Skutki są widoczne: udział kobiet objętych badaniami przesiewowymi raka piersi wynosi w Polsce 37 proc. wobec średniej OECD 55 proc., a odsetek osób deklarujących niezaspokojone potrzeby zdrowotne pozostaje wyższy niż średnia OECD. Dla pacjentów oznacza to nie tylko nierówność organizacyjną, ale przede wszystkim realne zagrożenie zdrowia i życia – pisali sygnatariusze apelu do premiera.

– Niepokoją nas również sygnały płynące bezpośrednio z systemu i instytucji publicznych odpowiedzialnych za zdrowie: narastająca niepewność finansowania, brak przewidywalności, opóźnienia w decyzjach i wydłużające się kolejki poza ścieżkami priorytetowymi – zaznaczali.

Zaapelowali do Premiera o:

  • rozpoczęcie jak najszybciej prac nad przywróceniem stabilności systemu ochrony zdrowia,
  • przedstawienie wieloletniego planu zapewnienia trwałego bezpieczeństwa finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia,
  • oparcie reform nie na ograniczeniach potrzebnych świadczeń i niepewności po stronie pacjentów, ale na analizie efektywności, ograniczaniu marnotrawstwa, wykorzystaniu istniejącego potencjału oraz inwestycjach tam, gdzie przyniosą największy efekt zdrowotny,
  • publiczne określenie kierunku dojścia do zwiększenia nakładów na zdrowie i profilaktykę w sposób przewidywalny i odporny na krótkoterminowe cykle polityczne,
  • włączenie reprezentatywnych przedstawicieli organizacji pacjentów jako partnerów debaty w tym procesie.

Organizacje pacjentów zaznaczyły swoją gotowość do rozmów i brania odpowiedzialności za – być może – trudne decyzje.

– Pacjenci nie oczekują przywilejów: oczekują elementarnej pewności, że w chwili choroby państwo zapewni im niezbędne wsparcie i nie pozostawi ich bez pomocy – napisali sygnatariusze apelu.

Pod apelem podpisali się członkowie prezydium Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta, a list podpisały 152 organizacje pacjentów. Został wysłany do premiera Donalda Tuska, do wiadomości ministra finansów Andrzeja Domańskiego, minister zdrowia Jolanty Sobierańskiej-Grendy oraz rzecznika praw pacjentów – Bartłomieja Chmielowca.

Zamiast odpowiedzi: przekazanie apelu do Ministerstwa Zdrowia

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała apel do Ministerstwa Zdrowia, z czego organizacje pacjentów nie są zadowolone.

– Przyjmujemy tę informację z rozczarowaniem, ponieważ pismo było skierowane bezpośrednio do Premiera i dotyczy kwestii wykraczających poza kompetencje jednego resortu. Nasz apel odnosi się do strategicznego bezpieczeństwa zdrowotnego państwa i wymaga zaangażowania na najwyższym szczeblu decyzyjnym. Niestety, mamy poczucie, że głos pacjentów po raz kolejny nie spotkał się z należytą uwagą ze strony KPRM – podkreśla Joanna Frątczak-Kazana, wicedyrektorka Onkofundacji Alivia i członkini Prezydium Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta z ramienia Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.

Organizacje oczekują rozpoczęcia debaty na temat długofalowego bezpieczeństwa zdrowotnego w Polsce.

Czytaj też:
Zgony pacjentów w Szpitalu Południowym z powodu błędów lekarskich. Prezydent Trzaskowski reaguje

Opracowała:
Źródło: Onkofundacja Alivia