Nie czekaj, aż zachce ci się pić. Lekarz ostrzega przed groźnym błędem

Nie czekaj, aż zachce ci się pić. Lekarz ostrzega przed groźnym błędem

Dodano: 
Podczas upałów należy pić regularnie
Podczas upałów należy pić regularnie Źródło: magnific
Pragnienie nie jest pierwszym sygnałem odwodnienia – alarmuje dr Michał Sutkowski. Gdy zaczynamy odczuwać silne pragnienie, organizm może być już poważnie odwodniony. W czasie upałów ten błąd może skończyć się omdleniem, a nawet pobytem w szpitalu.

Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla każdego – niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Zdaniem dr. Michała Sutkowskiego jednym z najczęściej popełnianych błędów jest sięganie po wodę dopiero wtedy, gdy pojawia się uczucie pragnienia.

– Jak jest pragnienie, to znaczy, że musimy się dużo napić i to jest dużo za późno. To sygnał alarmowy, że organizm jest już odwodniony

– podkreśla dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Pragnienie to już sygnał ostrzegawczy

Ekspert przypomina, że podczas upałów należy pić regularnie, nawet jeśli nie odczuwamy potrzeby nawodnienia.

Najlepiej robić to małymi porcjami przez cały dzień.


– Pijemy co kilkanaście minut. Łyk, dwa łyki. Nie czekamy, aż pojawi się pragnienie

– radzi lekarz.

Nie każda woda działa tak samo

Dr Michał Sutkowski zwraca uwagę, że przy wysokich temperaturach organizm traci nie tylko wodę, ale także elektrolity.

Dlatego najlepszym wyborem jest woda mineralna lub napoje zawierające elektrolity.

Nie zaleca natomiast dużych ilości:

  • słodzonych napojów,
  • mocnej kawy,
  • mocnej herbaty.

Kto jest najbardziej narażony?

Szczególną ostrożność powinny zachować:

  • osoby po 65. roku życia,
  • małe dzieci,
  • chorzy na nadciśnienie,
  • pacjenci z niewydolnością serca,
  • osoby po udarach,
  • osoby przyjmujące leki moczopędne.

Właśnie w tych grupach odwodnienie może bardzo szybko prowadzić do poważnych powikłań.

Ważne podczas upałów – pierwsza pomoc przy udarze cieplnym i przegrzaniu

Jeśli stwierdzisz, że istnieje zagrożenie dla zdrowia lub życia chorego, wezwij wykwalifikowane służby ratunkowe, dzwoniąc pod numery alarmowe:

112 – numer alarmowy wspólny dla wszystkich służb

999 – Pogotowie Ratunkowe

998 – Straż Pożarna

997 – Policja

Osobę, która straciła przytomność, ale oddycha prawidłowo, ułóż na boku w pozycji bezpiecznej. Jeśli oddycha nieprawidłowo (oddech rzadki i/lub nieregularny) lub nie oddycha, wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer alarmowy 999 lub 112, albo poproś kogoś o wezwanie pomocy oraz przyniesienie AED (automatycznego defibrylatora). Pozostaw poszkodowanego tylko wtedy, gdy nie masz innej możliwości wezwania pomocy. Rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy). Powiadom służby ratunkowe o każdej zmianie stanu zdrowia chorego.

Czytaj też:
Wylała się fala hejtu na lekarzy. Dr Sutkowski odpowiada po aferze
Czytaj też:
Młody lekarz zarobił fortunę. Rezydenci wskazują na problem systemu
Czytaj też:
Picie 2,5 litra wody dziennie to mit. Były rektor WUM: Do szpitali trafiają pacjenci „przewodnieni”