Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego opublikowało listę jednostek prowadzących szkolenie specjalizacyjne, w których znajdują się wolne miejsca w jesiennym postępowaniu specjalizacyjnym. W sumie dostępnych jest 6651 miejsc w trybie rezydenckim i 5427 w pozarezydenckim.
Rekrutacja na specjalizacje lekarskie. Gdzie są wolne miejsca?
Specjalizacje, w których jest najwięcej miejsc rezydenckich (razem z miejscami doktoranckimi):
- choroby wewnętrzne – 621;
- medycyna rodzinna – 598;
- pediatria – 444;
- neurologia – 346;
- psychiatria – 345;
- ortopedia i traumatologia narządu ruchu – 285;
- chirurgia ogólna – 272;
- radiologia i diagnostyka obrazowa – 268;
- medycyna ratunkowa – 263;
- anestezjologia i intensywna terapia – 243.
Rekrutacja na specjalizacje lekarskie – kiedy składać wniosek?
Jak informuje CMKP, wniosek w bieżącym postępowaniu należy składać w terminie od 1 do 30 września 2024 r. Lekarz może wskazać 15 wariantów wyboru (w każdym wariancie należy wskazać dziedzinę, województwo i tryb odbywania specjalizacji). Do każdego wariantu wyboru lekarz może wskazać w preferowanej kolejności nie więcej niż 3 jednostki.
Czytaj też:
Jakość kształcenia na nowych kierunkach lekarskich – znamy wyniki raportu
Ocena formalna wniosków, przyporządkowanie procentowej liczby punktów oraz potwierdzanie poprawności danych zawartych we wniosku, dokonywane jest w terminie do 31 października br. przez wojewodę właściwego ze względu na pierwszy wariant.
Po dokonaniu oceny formalnej wniosku i przyporządkowaniu punktów, wniosek będzie udostępniony lekarzowi za pomocą Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK). Lekarz może zgłosić zastrzeżenia co do danych zawartych we wniosku w terminie 2 dni od dnia udostępnienia wniosku w SMK.
Publikacja list rankingowych nastąpi w SMK w ciągu 7 dni od dnia zakończenia oceny formalnej wszystkich wniosków, tj. do 7 listopada.
Rekrutacja na specjalizacje lekarskie – co dalej?
W terminie 5 dni od dnia publikacji list rankingowych lekarz musi potwierdzić – za pomocą SMK – przyjęcie wskazanego miejsca specjalizacyjnego. Brak potwierdzenia jest równoznaczny z odstąpieniem lekarza od postępowania konkursowego w pierwszym etapie i zwolnienie przyznanego miejsca specjalizacyjnego.
Lekarz, który nie potwierdził przyjęcia miejsca specjalizacyjnego oraz lekarz, który znalazł się na liście lekarzy niezakwalifikowanych w pierwszym etapie, jest uwzględniany w drugim etapie postępowania. Wyniki kwalifikacji w drugim etapie zostaną opublikowane w dniu następnym po zakończeniu potwierdzania przyjęcia miejsca specjalizacyjnego w SMK oraz na stronach internetowych organów prowadzących postępowanie kwalifikacyjne.
Lekarz zakwalifikowany w drugim etapie postępowania potwierdza przyjęcie miejsca specjalizacyjnego za pomocą SMK w terminie 5 dni od dnia opublikowania listy rankingowej. Brak potwierdzenia uznaje się za ostateczne odstąpienie lekarza od postępowania kwalifikacyjnego.