Trwa kolejna fala koronawirusa w Polsce. Według najnowszych informacji Ministerstwa Zdrowia liczba dziennych zakażeń wynosi blisko 2 tys. (dane z 27 września mówią o 1 794 zachorowaniach). Słupki pokazujące zakażenia zaczęły rosnąć w lipcu, rekordowym dniem z ostatnich tygodni był 17 września, kiedy raportowano o 3 386 przypadkach COVID-19.
Milion nowych szczepionek dla Polski
Koronawirus cały czas się zmienia, pojawiają się nowe podwarianty, dlatego konieczne jest (podobnie jak w przypadku grypy) odnawianie szczepień zaktualizowanymi szczepionkami. W poprzedniej fazie szczepień w Polsce wykorzystywano preparaty aktualizowane w kierunku podwariantu XBB.1.5, który dominował w ubiegłym roku. Szczepionki jednak straciły ważność, pod koniec sierpnia zostały zutylizowane.
Czytaj też:
Nowa szczepionka przeciwko koronawirusowi. Cztery preparaty
O nowej dostawie mówi się od kilku miesięcy. Skład najnowszych szczepionek, zgodnie z kwietniowymi zaleceniami Europejskiej Agencji Leków (EMA), uwzględnia już podwariant JN.1, najczęściej występujący w obecnym roku. Na rynek polski miały zostać dostarczone wg pierwotnych ustaleń we wrześniu, jednak ten termin się opóźni.
Zgodnie z informacjami MZ, jakie uzyskał serwis TVN24.pl, pierwsze dostawy zostały zaplanowane do 15 października. „Pracujemy nad dostarczeniem szczepionek ukierunkowanych na wariant JN.1. Jesteśmy na etapie rozstrzygania krajowych przetargów” – przekazał resort zdrowia. Poinformował też, że do Polski ma trafić 1 054 000 dawek.
XEC – nowy podwariant koronawirusa
Na świecie od dłuższego czasu (od początku 2022 r.) dominuje wariant Omikron koronawirusa. Zmieniają się jedynie jego podwarianty. W ostatnim czasie najczęściej mówi się o podwariancie XEC. Po raz pierwszy pojawił się w maju. Do tej pory został wykryty w kilkudziesięciu krajach, w minionych tygodniach został zauważony w Niemczech i na Ukrainie. A według najnowszych informacji MZ stwierdzono jego obecność także w Polsce.
W ocenie Światowej Organizacji Zdrowia znajduje się w II kategorii „groźności” – czyli w grupie „wariantów pod obserwacją” (ang. Variants under Monitoring — VUM). W wyższej kategorii, „wariantów wartych zainteresowania” (ang. Variants of Interest — VOI) cały czas jest JN.1, przeciwko któremu ukierunkowane są najnowsze warianty szczepionek.
Czytaj też:
Kim są antyszczepionkowcy? „Swoista koalicja różnych grup”
Zdaniem specjalistów szczepionki, które mają zaraz trafić do Polski, chronią w dużym stopniu przed ciężkimi przebiegiem choroby także w przypadku podwariantu XEC.