Nowe markery mają pozwolić w przyszłości stosować u pacjentów bardziej skuteczną, celowaną terapię.
Badania realizowane w Uniwersyteckim Centrum Badań Omicznych dotyczą raka jelita grubego – nowotworu, który w Polsce wykrywany jest często zbyt późno i mimo postępu medycyny wciąż zbiera śmiertelne żniwo.
Objawy NZJ mogą opóźniać rozpoznanie
To także pierwszy własny projekt tej nowej jednostki.
– Szukamy nowych biomarkerów, które pozwolą ocenić ryzyko zachorowania na raka jelita grubego u chorych na NZJ
– wyjaśnia dr Mariusz Fleszar, prof. UMW, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Badań Omicznych i lider projektu.
– Naszym celem jest opracowanie multiomicznego algorytmu, opartego na kilku, kilkunastu parametrach. Dzięki takiemu modelowi, będzie można precyzyjnie ocenić prawdopodobieństwo rozwoju choroby onkologicznej i ją monitorować. Dla pacjenta taka informacja jest niezmiernie istotna, wręcz na wagę życia.
Wiedząc o wysokim ryzyku zachorowania na raka jelita grubego, można wdrożyć działania zapobiegawcze. Ważną kwestią jest też fakt, że objawy NZJ mogą maskować pierwsze symptomy raka, usypiać czujność chorego, a w konsekwencji – opóźniać rozpoznanie.
Jedno z przewlekłych i nieuleczalnych schorzeń
Naukowcy z UMW wzięli pod lupę pacjentów z NZJ, obejmującym głównie chorobę Leśniowskiego – Crohn’a i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ponieważ – jak podkreślają – jest to jedno z tych przewlekłych i nieuleczalnych schorzeń, w których nauka ma wciąż wiele do odkrycia.
- Będziemy porównywać dane uzyskane z analiz próbek tkanek pacjentów z trzech grup
– tłumaczy dr Mariusz Fleszar, prof. UMW.
– Będą to chorzy z NZJ, u których nie rozwinął się rak, pacjenci z rakiem jelita grubego, poprzedzonego NZJ oraz tacy, którzy zachorowali na raka jelita grubego bez związku z NZJ.
Badania będą dotyczyły tysięcy parametrów, po to, by ostatecznie wyselekcjonować kilkanaście istotnych z punktu widzenia diagnostycznego i w oparciu o nie opracować optymalny algorytm.
Analizie poddane zostaną tkanki z guzów nowotworowych i okoliczne oraz próbki krwi od ok. 400 pacjentów Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Chorób Wewnętrznych oraz Chirurgii Ogólnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Projekt nosi nazwę „Opracowanie modelu ryzyka zapadalności na raka jelita grubego pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit na podstawie profiluomicznego surowicy oraz tkanek”, a kwota dofinansowania to 14 973 449,99 zł.