59-letni mężczyzna uczestniczył w spotkaniu towarzyskim. W pewnym momencie źle się poczuł i wezwał pogotowie ratunkowe. Ratownicy medyczni, po zbadaniu pacjenta, stwierdzili u niego obrażenia głowy i zalecili hospitalizację. Mężczyzna sięgnął po nóż i zaatakował jednego z ratowników, zadając mu cios w klatkę piersiową. Mimo podjętej natychmiastowej reanimacji 64-letni ratownik zmarł w szpitalu.
Po ataku sprawca został zatrzymany przez policję i przewieziony do szpitala z powodu obrażeń głowy. Badanie wykazało, że miał ponad dwa promile alkoholu we krwi.
Dla ochrony prawnej i fizycznej personelu medycznego
Tragedia w Siedlcach zwraca uwagę na problem agresji wobec personelu medycznego. Ratownicy medyczni, niosąc pomoc potrzebującym, narażeni są na różnorodne niebezpieczeństwa, w tym agresję ze strony pacjentów. Coraz głośniej i coraz częściej mówi się o potrzebie wprowadzenia skutecznych mechanizmów ochrony prawnej i fizycznej dla personelu medycznego.
Wielu ekspertów wskazuje na konieczność podjęcia zdecydowanych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa personelu medycznego. Wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych, szkoleń oraz procedur może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia podobnych incydentów w przyszłości. Tylko w ten sposób można zapewnić ratownikom medycznym bezpieczeństwo, na które zasługują, niosąc pomoc innym.
Potrzeba też edukacji społeczeństwa w zakresie szacunku i wsparcia dla pracowników służby zdrowia. Budowanie świadomości na temat roli i znaczenia ratowników medycznych może przyczynić się do zmniejszenia liczby agresywnych zachowań wobec nich. Społeczne kampanie informacyjne oraz programy edukacyjne mogą odegrać kluczową rolę w kształtowaniu postaw prospołecznych i promowaniu szacunku dla osób niosących pomoc.
Tragedia w Siedlcach powinna stać się impulsem do wprowadzenia niezbędnych zmian i działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pracownikom służby zdrowia. Tylko w ten sposób można zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości.
Deklarują zmiany w przepisach oraz inne mechanizmy wsparcia
Tragiczne wydarzenie w Siedlcach, gdzie ratownik medyczny stracił życie w wyniku ataku nożem, wywołało falę komentarzy i reakcji w całym kraju. W mediach społecznościowych i na stronach rządowych.
- Wszelkie akty agresji wobec osób ratujących życie są absolutnie niedopuszczalne i zasługują na potępienie
– napisali we wspólnym stanowisku Minister Zdrowia oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Podkreślają, że ratownicy medyczni, w trakcie wykonywania pracy są szczególnie chronieni prawem i korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Zadeklarowali jednocześnie podjęcie stanowczych działań w celu zwiększenia ochrony służb medycznych oraz zapewnienia skuteczności ścigania przestępstw przeciwko ratownikom, w szczególności:
– zintensyfikowanie współpracy z organami ścigania w celu szybkiego i skutecznego pociągania sprawców do odpowiedzialności za przemoc i akty agresji wobec ratowników medycznych,
– dokonanie przeglądu przepisów prawnych dotyczących ochrony pracowników medycznych, aby zagwarantować bardziej efektywne i odstraszające sankcje wobec agresorów,
– wdrożenie dodatkowych szkoleń dla personelu medycznego w zakresie bezpieczeństwa oraz procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia,
– przeprowadzenie działań edukacyjnych i kampanii społecznych promujących szacunek dla pracowników medycznych i zrozumienie dla podejmowanych przez nich interwencji.
W najbliższym czasie ma zostać przedstawiony plan działań wspierających bezpieczeństwo ratowników.
- Nie ma i nie będzie zgody na przemoc wobec osób, które oddają swoje życie służąc innym. Wszyscy wspólnie musimy zadbać o to, by ratownicy medyczni mogli wykonywać swoją pracę w warunkach bezpieczeństwa i szacunku
– czytamy w stanowisku ministrów.
Krajowa Izba Ratowników Medycznych zwróciła się z apelem do Ministra Sprawiedliwości i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
– Apelujemy (…), by ten dramat stał się punktem zwrotnym. Potrzebujemy zmian systemowych, które zapewnią bezpieczeństwo wszystkim, którzy codziennie stają na pierwszej linii walki o ludzkie życie i zdrowie.