Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że do końca roku powstanie system elektronicznej karty szczepień dla dzieci. – Nie chodzi o karanie, ale o kontrolę szczepień obowiązkowych i zalecanych – wyjaśniła.
Będzie elektroniczna karta szczepień dla dzieci
Na konferencji prasowej minister zdrowia Izabela Leszczyna zadeklarowała, że do końca bieżącego roku resort w porozumieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym wprowadzi nowy system do monitorowania szczepień obowiązkowych i zalecanych. Chodzi o elektroniczną kartę szczepień.
– Nie chodzi o kontrolę ani sankcje. Chcemy wprowadzić elektroniczną kartę szczepień, żebyśmy mieli taki stały monitoring. Aby nie było sytuacji, że szczepienia, które są szczepieniami obowiązkowymi, a nie tylko zalecanymi, żeby dzieci ich nie miały – podkreśliła Leszczyna.
Podkreśliła, że taka wiedza jest istotna nie tylko dla zdrowia indywidualnego, ale też dla zdrowia populacyjnego. "Pracujemy nad tym z Głównym Inspektorem Sanitarnym i chciałabym, by jeszcze w tym roku ta elektroniczna karta szczepień weszła w życie" – dodała.
Rośnie liczna odmów szczepień
Lekarze zwracają uwagę, że w ostatnich latach lawinowo rośnie liczba odmów szczepień obowiązkowych.
Jak pokazują dane prezentowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, w 2010 r. zarejestrowano 3 437 uchyleń od szczepień obowiązkowych, w 2016 r. 23 147, trzy lata później już 48 609 rodziców odmówiło szczepień. W 2023 r. oficjalnie stwierdzono 87 344 uchylenia. To oznacza 25-krotny wzrost w ciągu ostatnich 14 lat.
Natomiast w listopadzie 2024 r. ukazał się raport pokontrolny Najwyższej Izby Kontroli. Wykazał on, że brakuje dokładnych danych o liczbie osób, które powinny być zaszczepione, ilu osobom wykonano szczepienia oraz o liczbie odmów.
Obowiązek szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży nakłada ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych oraz rozporządzenie ministra zdrowia. NIK ostrzega, że dalszy wzrost odmów szczepień może doprowadzić do wybuchu epidemii groźnych dla życia chorób.
Coraz więcej zachorowań
2024 r. był rekordowy pod względem zachorowań na krztusiec – zakaźną chorobę bakteryjną układu oddechowego, która rozprzestrzenia się drogą powietrzno-kropelkową. W 2024 r. wykryto 32 430 przypadków. Oznacza to ponad trzydziestokrotny skok względem 2023 r., kiedy zanotowano 922 zachorowania.
W pierwszym miesiącu bieżącego roku oficjalnie zarejestrowano 2 675 zachorowań na krztusiec. W styczniu 2024 r. było takich przypadków 153.
Czytaj też:
Tu można sprawdzić, jakie badania powinniśmy zrobić właśnie teraz