O zbliżającym się zakazie przypomniał właśnie Główny Inspektor Sanitarny. Branża kosmetyczna ma kilka miesięcy na dostosowanie się do zmiany.
Substancja TPO zostanie zakazana
GIF w opublikowanym komunikacie pisze, że w związku z ogólnym zakazem w Unii Europejskiej stosowania w kosmetykach substancji CMR (rakotwórczych, mutagennych i toksycznych dla rozrodczości) zmianie ulegnie rozporządzenie dotyczące produktów kosmetycznych w zakresie stosowania w kosmetykach substancji o nazwie Tlenek difenylo-(2,4,6-trimetylobenzoilo)fosfiny (TPO).
Obecnie ta substancja jest klasyfikowana jako „dozwolona z ograniczeniami”. Za kilka miesięcy zostanie przeniesiona do wykazu substancji zakazanych w kosmetykach.
Od 1 września 2025 r. zostanie wprowadzony zakaz stosowania w kosmetykach substancji Tlenek difenylo-(2,4,6-trimetylobenzoilo)fosfiny, w skrócie TPO (ang. Trimethylbenzoyl diphenylphosphine oxide).
TPO jest stosowany w branży kosmetycznej jako fotoinicjator UV w profesjonalnych produktach do modelowania i stylizacji sztucznych paznokci. Substancja wspomaga szybsze utwardzanie pod wpływem promieniowania UV. Obecnie TPO dopuszczone do stosowania w stężeniu 5 proc.
Zalecenia od GIS
Główny Inspektor Sanitarny opublikował też zalecenia dla podmiotów z branży kosmetycznej.
Wskazania dla producentów i importerów:
- Przestań używać substancji TPO w produktach.
- Dostosuj swoje produkty przed 1 września 2025 r. – unikniesz kosztów związanych z późniejszym wycofywaniem produktów z rynku.
Wskazania dla profesjonalistów (np. stylistów paznokci):
- Nie kupuj na zapas produktów z TPO – po 1 września 2025 r. nie będą mogły być sprzedawane ani używane.
- Kupuj kosmetyki z pewnego źródła, upewnij się, że na etykiecie znajdują się dane osoby odpowiedzialnej – producenta lub importera na terenie Unii Europejskiej.
Wskazania dla dystrybutorów:
- Sprawdź swoje stany magazynowe,
- Nie kupuj na zapas – unikniesz kosztów związanych z wycofywaniem produktów z rynku.
Od 1 września 2025 r. produkty zawierające TPO nie będą mogły być wprowadzane do obrotu ani udostępniane na rynku.
Czytaj też:
Główny Inspektor Pracy: To ważne dla zdrowia psychicznego pracowników