– To marsz radości życia, solidarności, empatii, dobra – powiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, otwierając tegoroczny bieg.
Zwycięzcy 26. Biegu po Nowe Życie
Bieg po Nowe Życie od lat łączy osoby po przeszczepach, lekarzy, koordynatorów transplantacyjnych, artystów, sportowców i młodzież. W centrum Wisły ponad 80 czteroosobowych sztafet pokonało trasę nordic walking, by wspólnie wyrazić wsparcie dla idei dawstwa narządów i dla tych, którym transplantacja dała szansę na nowe życie.
- Osoby, które ofiarowują za życia lub po śmierci cząstkę siebie innemu człowiekowi zmagającemu się z chorobą, w której jedynym ratunkiem jest przeszczep, są niewątpliwie bohaterami. To akt najwyższej solidarności. A wszystkie inicjatywy społeczne, których celem jest edukacja i promocja w zakresie transplantacji narządów, są bezcenne – podkreśla wiceminister Wojciech Konieczny.
Najczęściej przeszczepiane są nerki
Rok 2024 był wyjątkowy dla polskiej transplantologii. Dzięki wspólnej pracy, determinacji i zaangażowaniu wielu osób, w tym lekarzy, koordynatorów, ale także ambasadorów idei transplantologii udało się przeszczepić ponad dwa tysiące narządów.
Najczęściej przeszczepiane są nerki. W ubiegłym roku przeszczepiono ich aż 1132 (tj. o 16 proc. w stosunku do roku 2023 – 973). Stale rośnie też liczba przeszczepów wątroby – w 2024 r. było to 615, zaś rok wcześniej o 16 proc. mniej tj. 523. Nowe serce z kolei otrzymało 201 osób (w 2023 r. – 179, czyli 12 proc. więcej). Wzrost widzimy też w transplantacji płuca z 98 w 2023 r. do 147 w 2024 r. (wzrost o 50 proc.).
Oprócz narządów przeszczepia się również tkanki: rogówki, skórę, zastawki serca, kości. Na przełomie niemal 60 lat dzięki przeszczepom uratowano życie ponad 40 tysiącom osób. Obecnie na narząd czeka około 2000 osób.
Czytaj też:
Uratowali 1000 dzieci. Centrum Zdrowia Dziecka w światowej czołówce
Kto może zostać dawcą?
W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody – narządy mogą być pobrane po śmierci od każdej osoby, która za życia nie wyraziła sprzeciwu, co można zrobić:
- wpisując się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów,
- poprzez pisemne oświadczenie,
- ustnie przy świadkach.
Od osób zmarłych i od żyjących
Warto pamiętać, że narządy pobierane są nie tylko od osób zmarłych. Od żyjących można pobrać nerkę i fragment wątroby i ofiarować osobom bliskim, z kolei komórki krwiotwórcze można przekazać anonimowo, także dla chorych za granicą.
Mimo że nie trzeba deklarować zgody na transplantację po śmierci, wiele osób dodatkowo rejestruje się w bazach dawców różnych organizacji pozarządowych lub nosi bransoletki bądź karty dawcy, potwierdzające ich zgodę.
Czytaj też:
Przeszczepienia serc po ustaniu krążenia. Mogą uratować tych pacjentów