– Przepisy pozwalają na kierowanie takiej osoby do Powiatowego Urzędu Pracy w celu przekwalifikowania zawodowego. Renta szkoleniowa przysługuje ubezpieczonemu przez okres sześciu miesięcy, ale na wniosek starosty prawo do niej może zostać przedłużane na czas niezbędny do przekwalifikowania, jednak nie dłuższy niż 36 miesięcy – mówi Iwona Kaszuba, dyrektor Biura Świadczeń Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Zasady ustalania wysokości świadczenia
Renta rolnicza szkoleniowa to świadczenie dla osób ubezpieczonych w KRUS, które spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, a w stosunku do których orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na trwałą całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym. – Samo orzeczenie o celowości przekwalifikowania osoby niezdolnej do pracy w gospodarstwie rolnym do innego zawodu oraz chęć ubezpieczonego do zmiany profesji i poddania się przekwalifikowaniu zawodowemu, nie są wystarczające. Taki rolnik musi również mieć zapewnioną możliwość przekwalifikowania się, a proces ten jest prowadzony przez właściwego starostę – wyjaśnia Iwona Kaszuba.
Wysokość renty szkoleniowej jest taka sama, jak renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy. W obu przypadkach obowiązują takie same zasady ustalania ich wysokości. Koszty przekwalifikowania zawodowego rencisty w okresie pobierania świadczenia szkoleniowego są finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Czytaj też:
Nowe świadczenie z KRUS-u. Wypłaty rozpoczną się w tym miesiącu
Kiedy bez prawa do renty i kiedy ustaje
Rolnik, który spełnia warunki wymagane do przyznania okresowej renty z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i rokuje odzyskanie zdolności do pracy, bądź spełnia warunki do stałej renty z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i nie orzeczono u niego celowości zmiany zawodu, nie otrzyma prawa do renty szkoleniowej. Renty szkoleniowe, gdy są wypłacane, podobnie jak wszelkie inne świadczenia, podlegają rewaloryzacji.
Prawo do renty szkoleniowej ustaje wraz z podjęciem zatrudniania przez rolnika, otrzymaniem przez KRUS zawiadomienia starosty o braku możliwości przekwalifikowania ubezpieczonego do innego zawodu lub gdy do takiego przekwalifikowania rolnik nie przystąpi.
Czytaj też:
Już prawie 100 tys. wniosków w KRUS-ie. Wypłaty coraz bliżej