W wyniku działań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono niezgodność w zakresie zawartości glutenu w określonych poniżej partiach kwasów chlebowych oznakowanych jako produkty bezglutenowe (GLUTEN FREE).
Spożycie tych produktów przez osoby z alergią bądź nietolerancją na gluten może wywołać u nich wystąpienie reakcji alergicznej.
Wycofywane produkty:
Kwas chlebowy tradycyjny 330 ml – A012026, data minimalnej trwałości: 01/2026
Kwas chlebowy tradycyjny na miodzie 330 ml – A112026, data minimalnej trwałości: 11/2026
Cannabis bread drink – Kwas chlebowy z konopią 330 ml – A012026, data minimalnej trwałości: 01/2026
Producent: A. Dadusz, P. Oleszczak EKO-NATURA s.c., Kopyść 48, 98-100 Łask
Producent uruchomił procedurę wycofania kwestionowanych produktów. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania kwestionowanych produktów z obrotu.
Wydano też zalecenia dla konsumentów: osoby z alergią bądź nietolerancją na gluten nie powinny spożywać partii napojów wskazanych w komunikacie.
Ta herbata nie nadaje się do spożycia
W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, że w wyniku kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu – antrachinonu w herbacie czarnej liściastej.Jak stwierdzili eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, zbadany produkt może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów. W partii herbaty czarnej liściastej wykryto pestycyd (antrachinon).
Czytaj też:
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega. Ta herbata nie nadaje się do spożycia
Migracja kobaltu z czajników
Główny Inspektor Sanitarny został też poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszy (RASFF) o wycofaniu czajników żeliwnych ze sprzedaży. Ich używanie stwarza zagrożenie dla zdrowia.
Czajników z określonych partii nie można używać ze względu na stwierdzoną migrację kobaltu z czajników do żywności. Narażenie na kobalt w dłuższym okresie może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.
Plastik w słodyczach
Do Głównego Inspektoratu Sanitarnego wpłynęła też skarga konsumenta na obecność fragmentu plastiku w produkcie. Chodziło o słodycze, a dokładnie – o zajączki z polewy o smaku kakaowo-mlecznej.
W wyniku postępowania wyjaśniającego przeprowadzonego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Elblągu, we współpracy z producentem tego wyrobu, potwierdzono uszkodzenie plastikowej formy używanej do nadawania kształtu produktu. W wyniku tego zdarzenia fragmenty plastiku mogły dostać się do produktu. Konsumenci byli narażeni na spożycie fragmentów plastiku wraz z produktem. Państwowa Inspekcja Sanitarna współpracuje z producentem w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy i monitoruje proces wycofania produktu. Wydano zalecenia dla konsumentów, by nie spożywali wskazanej w komunikacie partii produktu.
Czytaj też:
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega. Plastik w słodyczach. To nie jedyne zagrożenie dla zdrowia