Państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przyjęły pierwsze na świecie Porozumienie Pandemiczne. Jak zaznacza WHO na swojej stronie, przełomowa decyzja podjęta podczas 78. Światowego Zgromadzenia Zdrowia jest ukoronowaniem ponad trzech lat intensywnych negocjacji rozpoczętych przez rządy w odpowiedzi na niszczycielskie skutki pandemii COVID-19.
Porozumienie ma wzmocnić globalną współpracę w celu zapewnienia silniejszej, bardziej sprawiedliwej reakcji na przyszłe pandemie. Kolejne kroki mają dotyczyć negocjacji w sprawie systemu dostępu do patogenów i podziału korzyści (Pathogen Access and Benefits Sharing – PABS).
Świat jest bezpieczniejszy
„Świat jest dziś bezpieczniejszy dzięki przywództwu, współpracy i zaangażowaniu naszych Państw Członkowskich w przyjęcie historycznego Porozumienia WHO w sprawie pandemii” — powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO. „Porozumienie jest zwycięstwem zdrowia publicznego, nauki i działań wielostronnych. Zapewnia, że wspólnie będziemy mogli lepiej chronić świat przed przyszłymi zagrożeniami pandemicznymi. To także potwierdzenie przez społeczność międzynarodową, że nasi obywatele, społeczeństwa i gospodarki nie mogą być pozostawieni bezbronnymi wobec ponownego poniesienia strat, takich jak te poniesione podczas COVID-19” – dodał.
Rządy przyjęły porozumienie WHO w sprawie pandemii na sesji plenarnej Światowego Zgromadzenia Zdrowia, głównego organu decyzyjnego WHO. W głosowaniu 124 delegacji państw członkowskich było, 11 się wstrzymało, nikt nie był przeciw.
„Począwszy od szczytu pandemii COVID-19 rządy ze wszystkich zakątków świata działały z wielką determinacją i oddaniem, korzystając ze swojej suwerenności narodowej, aby negocjować historyczne Porozumienie WHO w sprawie pandemii, które zostało przyjęte dzisiaj” — powiedział dr Teodoro Herbosa, sekretarz filipińskiego Departamentu Zdrowia i przewodniczący tegorocznego Światowego Zgromadzenia Zdrowia.
„Teraz, gdy Porozumienie weszło w życie, musimy wszyscy działać z tą samą pilnością, aby wdrożyć jego kluczowe elementy, w tym systemy zapewniające równy dostęp do ratujących życie produktów zdrowotnych związanych z pandemią. Ponieważ COVID był sytuacją nadzwyczajną, która zdarza się raz w życiu, Porozumienie WHO w sprawie pandemii oferuje niepowtarzalną okazję do wykorzystania wniosków wyciągniętych z tego kryzysu i zapewnienia ludziom na całym świecie lepszej ochrony w przypadku pojawienia się przyszłej pandemii”.
Narodowa suwerenność zostanie zachowana
Porozumienie pandemiczne określa zasady, podejścia i narzędzia lepszej międzynarodowej koordynacji w wielu obszarach, aby wzmocnić globalną architekturę zdrowotną w zakresie zapobiegania pandemii, gotowości i reagowania na nią. Obejmuje to sprawiedliwy i terminowy dostęp do szczepionek, terapii i diagnostyki.
Dla wielu państw bardzo ważnym aspektem było zachowanie suwerenności narodowej przy podejmowaniu decyzji dotyczących globalnego zdrowia. Organizacja wyszła temu naprzeciw. W umowie jest zapisane, że „Żadna część Porozumienia WHO w sprawie pandemii nie będzie interpretowana jako przyznająca Sekretariatowi Światowej Organizacji Zdrowia, w tym Dyrektorowi Generalnemu Światowej Organizacji Zdrowia, jakichkolwiek uprawnień do kierowania, nakazywania, zmieniania lub w inny sposób określania prawa krajowego lub polityk którejkolwiek ze Stron, ani do nakazywania lub w inny sposób nakładania jakichkolwiek wymagań, aby Strony podejmowały określone działania, takie jak zakaz lub przyjmowanie podróżnych, nakładanie nakazów szczepień lub środków terapeutycznych lub diagnostycznych lub wdrażanie blokad”.
Teraz porozumienie ma być ratyfikowane przez krajowe organy ustawodawcze. Po dokonaniu 60 ratyfikacji wejdzie w życie.
Czytaj też:
Polsce potrzebne są plany na wypadek kryzysuCzytaj też:
Groźna choroba, która zniknęła w czasie pandemii, teraz wróciła