Podczas konferencji "Wizjonerzy Zdrowia" zorganizowanej przez Wprost i NewsMed nagrodę Wizjoner Medycyny Personalizowanej otrzymał prof. Krzysztof Giannopoulos, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów – za działalność naukową, edukacyjną, wspieranie rozwoju diagnostyki, za wkład w poprawę leczenia pacjentów hematoonkologicznych, wkład w rozwój medycyny personalizowanej.
Potrafią wiele zdziałać w ochronie zdrowia
- Jest to niewątpliwie wielkie wyróżnienie
– przyznał prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos, kierownik Zakładu Hematologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prezes Stowarzyszenia Hematologia Nowej Generacji, członek zarządu Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego.
– Osoby, które są laureatami, to osoby, które nie tylko opowiadają, ale też bardzo dużo potrafią zrobić w ochronie zdrowia. Mam nadzieję, że liczne akcje, w które się angażujemy, sprawiają, że te wizje się urzeczywistniają, bo chyba najważniejszy jest nie tylko ten element taki marzycielski, tylko dążenie do realizacji tych marzeń. Oczywiście – myśląc przede wszystkim o pacjentach.
Profesorowi od lat marzy się wynalezienie leku – szczepionki przeciwnowotworowej. – To są moje zainteresowania od początku pracy naukowej. Rzeczywiście, kiedy byłem tuż po studiach, 20 lat temu, pracowaliśmy nad szczepionką peptydową w obszarze ostrych białaczek szpikowych, szpiczaka plazmocytowego, przewlekłej białaczki limfocytowej – mówił prof. Krzysztof Giannopoulos.
Większe koszty badań klinicznych
Wyniki pierwszych badań – dotyczące leukemii – zostały opublikowane w Nature Publishing Group. – Niestety, od tego czasu sporo się zmieniło. Z jednej strony obserwujemy ogromny postęp, ale z drugiej strony widzimy, że w mniejszym stopniu będzie on dotykał jednostek akademickich. Regulacje, które są związane z wprowadzaniem nowych leków, są bowiem bardzo wymagające. Mamy profesjonalizm w postaci badań klinicznych, to, co my mogliśmy wprowadzać do terapii jako eksperyment medyczny, teraz to już są badania kliniczne, w których koszty są zdecydowanie większe – zauważył profesor.
– Oczywiście, wpisujemy się i w tę rzeczywistość, bo Agencja Badań Medycznych, prowadząc różne konkursy, prowadzi, wspiera też badania niekomercyjne. Takie badanie również udaje mi się prowadzić. Badanie OPTIC*, które zaprojektowałem, finansowane w ramach ABM-u, to jest badanie dla pacjentów chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową w nawrocie. Leczymy więc dzisiaj bardzo nowocześnie. Nie jest to do końca to ten mój sen – szczepionki przeciwnowotworowej, ale być może kiedyś jeszcze uda się i takie badanie przeprowadzić.
* OPTIC – prospektywne, wieloośrodkowe, randomizowane badanie trójramienne, Ib/III fazy, porównawcze, mające na celu Optymalizację i Personalizację Terapii Immunologicznej nawrotowych Chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową.