Nowa lalka Barbie nosi na ramieniu czujnik CGM (systemu ciągłego monitorowania glikemii), który pomaga jej kontrolować chorobę. CGM to małe, przenośne urządzenia, które stale mierzą poziom cukru we krwi. Aby utrzymać CGM na skórze, Barbie używa taśmy medycznej w kształcie serca, ma też telefon z aplikacją CGM, która pomaga jej monitorować poziom cukru we krwi.
Barbie z cukrzycą typu 1
„Wprowadzenie lalki Barbie z cukrzycą typu 1 stanowi ważny krok w naszym zobowiązaniu do inkluzywności i reprezentacji, Barbie pomaga kształtować postrzeganie świata przez dzieci jak najwcześniej, a odzwierciedlając schorzenia takie jak cukrzyca typu 1, zapewniamy, że więcej dzieci może odnaleźć siebie w wymyślanych przez siebie historiach i ukochanych lalkach” – powiedziała Krista Berger, Starsza Wiceprezes Barbie i Globalna Dyrektor ds. Lalek.
Jak wyjaśnia Mattel, w celu dokładnego odwzorowania sytuacji osób z cukrzycą, firma nawiązała współpracę z Breakthrough T1D (dawniej JDRF), wiodącą globalną organizacją zajmującą się badaniami i propagowaniem wiedzy na temat cukrzycy typu 1, której celem jest przyspieszenie przełomowych odkryć w leczeniu, zapobieganiu i leczeniu choroby oraz jej powikłań.
Cukrzyca typu 1 to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która powoduje, że trzustka wytwarza bardzo mało insuliny lub wcale jej nie wytwarza, co prowadzi do uzależnienia od insulinoterapii i ryzyka wystąpienia powikłań.
Producent lalek Barbie ściśle współpracował z Breakthrough T1D, aby wiernie odzwierciedlić sprzęt medyczny, z którego korzystają chorzy na cukrzycę. Również strój lalki nawiązuje do choroby. Mattel w komunikacie wymienia cztery elementy:
- Czujnik CGM na ramieniu, pomagający kontrolować cukrzycę typu 1 poprzez aplikację w telefonie.
- Pompa insulinowa przymocowana do talii. To małe, przenośne urządzenie medyczne, które umożliwia automatyczne dawkowanie insuliny w razie potrzeby.
- Strój w niebieskie kropki. Top w groszki i pasująca do niego spódniczka z falbankami. Zarówno kolor niebieski, jak i nadruk w kółka nawiązują do globalnych symboli symbolizujących świadomość cukrzycy.
- Torebka. Lalka jest wyposażona w pastelowo-niebieską torebkę, idealną dla Barbie do noszenia niezbędnych rzeczy, takich jak akcesoria do leczenia cukrzycy typu 1 lub przekąski, gdy jest w podróży.
To zwiększenie świadomości choroby
„Byliśmy zachwyceni, gdy Barbie zwróciła się do nas z propozycją współpracy przy tworzeniu lalki Barbie z cukrzycą typu 1” – powiedział dr Aaron J. Kowalski, dyrektor generalny Breakthrough T1D. „Z cukrzycą typu 1 żyję od 13. roku życia, a mój brat od 3. roku życia, więc ta współpraca jest dla nas niezwykle osobista. To dla nas bardzo ważne, że możemy przyczynić się do zwiększenia widoczności choroby, która dotyka tak wiele rodzin. To zaszczyt współpracować z marką, która podziela nasze zaangażowanie w pokazywanie dzieciom, że życie z cukrzycą typu 1 może być pełne życia i dające poczucie siły” – podkreślił.
Firma Mattel uhonorowała przy okazji dwie kobiety, które mają zasługi w edukowaniu na temat cukrzycy typu 1 – instruktorkę fitness Robin Arzón z USA i modelkę Lilę Moss z Wielkiej Brytanii – ich własnymi, unikatowymi lalkami Barbie.
„Po zdiagnozowaniu u mnie cukrzycy typu 1 dekadę temu, odkryłam wielki sens we wspieraniu osób z tą chorobą i edukowaniu innych na ten temat, ponieważ wiedza to potęga – szczególnie dla młodych umysłów” – powiedziała Arzón. „To absolutny zaszczyt otrzymać lalkę Barbie w ramach działań marki na rzecz zwiększenia świadomości i reprezentacji cukrzycy typu 1. Dzięki temu możemy pokazać dzieciom, że wszelkiego rodzaju wyzwania dają nam jeszcze więcej powodów do działania i spełniania marzeń” – dodała.
W Polsce ambasadorka została Maja Makowska, znana jako Sugar Woman. To edukatorka diabetologiczna i sportsmenka, która żyje z cukrzycą typu 1 od ósmego roku życia. Na swoim koncie ma m.in. ukończenie podwójnego Ironmana.
Jak informuje firma Matel, linia Barbie Fashionistas obejmuje ponad 175 stylizacji z różnymi odcieniami skóry, kolorami oczu i włosów oraz typami sylwetki, niepełnosprawności i stylów modowych. To m.in. lalka Barbie Niewidomą, lalka Barbie z Zespołem Downa oraz lalka Barbie z Aparatami Słuchowymi. Firma podkreśla, że „zabawa lalkami odgrywa niezwykle ważną rolę w kluczowych etapach rozwoju, ponieważ może pomóc dzieciom w osiągnięciu sukcesu poprzez rozwijanie empatii i umiejętności społecznych niezbędnych do osiągnięcia sukcesu, a jednocześnie pozwala im wyobrazić sobie swoją przyszłość na równych zasadach”.
Cukrzyca typu 1 – pierwsze objawy
Cukrzyca typu 1, w odróżnieniu od nieinsulinozależnej cukrzycy typu 2, rozwija się znacznie szybciej. Trzustka przestaje produkować insulinę lub produkuje ją w minimalnym stopniu, więc objawy stałego stanu podwyższonego stężenia glukozy we krwi pojawiają się już po kilku tygodniach, czasem już po kilku, kilkunastu dniach.
Wśród objawów, które pojawiają się najwcześniej, dominują wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu. Chory potrafi wypijać nawet kilkanaście litrów wody dziennie i chodzić do toalety co kwadrans. Osoby niemające wcześniej do czynienia z tą chorobą często nie są świadome, co to może oznaczać, jednak gdy ten stan utrzymuje się zbyt długo, to jest sygnał, że trzeba jak najszybciej do lekarza.
Uwagę powinna zwrócić także utrata masy ciała, mimo braku problemów z apetytem.
Do częstych objawów należą również:
- osłabienie i zmęczenie,
- jasny lub przezroczysty kolor moczu,
- senność,
- zwiększona podatność na infekcje,
- swędząca skóra i zmiany skórne, m.in. bladość,
- mrowienie dłoni i stop,
- zaburzone widzenie.
Czytaj też:
Sygnały alarmowe o poranku. Objawy cukrzycy, które pojawiają się po przebudzeniuCzytaj też:
Dialog z ministerstwem zdrowia w sprawie zwiększenia dostępu do nowoczesnych terapii w cukrzycy