Bez użycia promieniowania jonizującego, z precyzją co do milimetra – w Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem przeprowadzono operacje kręgosłupa z wykorzystaniem innowacyjnej technologii nawigacji śródoperacyjnej 7D MRVision™ łączącej obrazowanie MRI z systemem opartym na technologii machine-vision – informuje na swojej stronie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. To pierwsze tego typu operacje w Europie.
Precyzja i bezpieczeństwo
Zabiegi wykonano u trzech pacjentów ze skoliozą idiopatyczną. W grupie wiekowej, w jakiej byli operowani, unikanie ekspozycji na promieniowanie rentgenowskie ma szczególne znaczenie kliniczne. Nowa technologia umożliwia przeprowadzenie zabiegu z taką samą precyzją jak klasyczne systemy nawigacji wykorzystujące tomografię komputerową, przy jednoczesnym wyeliminowaniu źródeł promieniowania w całym procesie nawigacji – zarówno przedoperacyjnym, jak i śródoperacyjnym.
Operacje przeprowadził dr n. med. Tomasz Potaczek z Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Wydziału Lekarskiego UJ CM, prezydent Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Jak podkreśla, wdrożenie tej technologii to krok milowy w kierunku nowoczesnej, bezpiecznej i bardziej przyjaznej chirurgii kręgosłupa – zarówno dla pacjenta, jak i zespołu operującego.
Zakopanem europejskim liderem
Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem od lat jest liderem w zakresie chirurgii kręgosłupa w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem leczenia operacyjnego skolioz i innych deformacji. Rocznie wykonywanych jest tu blisko 400 operacji korygujących deformacje kręgosłupa u dzieci, młodzieży, ale także u dorosłych.
– Zastosowanie takiej technologii nie tylko zwiększa bezpieczeństwo operacji, ale niemalże eliminuje narażenie na promieniowanie RTG, na które wystawiony jest nie tylko pacjent, ale także cały personel sali operacyjnej. To nowoczesne podejście do chirurgii z wykorzystaniem narzędzi bezpromieniowych wpisuje się w misję naszego szpitala jako ośrodka referencyjnego i innowacyjnego w skali europejskiej – powiedziała dyrektor szpitala, dr n. med. Barbara Jasiewicz.
Czytaj też:
Naukowiec z UMW opracował innowacyjną metodę leczenia łuszczycy