Rak żołądka to niezmiennie jeden z najgroźniejszych nowotworów. Zajmuje piąte miejsce w światowych statystykach dotyczących zarówno wykrywalności, jak i śmiertelności. Początkowo rozwija się bezobjawowo, dlatego kluczowa jest odpowiednio wczesna diagnostyka.
Rak żołądka piątym nowotworem
Na świecie rocznie diagnozuje się blisko milion nowych przypadków raka żołądka. W 2022 r. z tego powodu zmarło 660 tys. osób. To było 6,8 proc. wszystkich zgonów z powodów onkologicznych.
Ryzyko zachorowania wzrasta po 50. roku życia, mężczyźni chorują niemal dwa razy częściej niż kobiety. Wg danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2022 r. z tego powodu zmarło 2788 mężczyzn (5,4 proc. wszystkich zgonów z powodów nowotworowych) i 1 546 kobiet (3,5 proc.).
Jak podkreślają polscy onkolodzy, rak żołądka jest jedynym nowotworem wśród mężczyzn, w którym obserwuje się spadek dotyczący zarówno zachorowalności, jak i umieralności. Jednak oba te współczynniki należą do najwyższych w Europie.
Jakie badania pozwalają wykryć nowotwór?
Nowotwór w początkowym okresie rozwija się bezobjawowo. Dolegliwości w okolicach żołądka mogą być też mylone z niedogodnościami związanymi z innymi schorzeniami. Jednak gdy ból brzucha utrzymuje się podejrzanie długo, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Lekarz może zlecić wtedy gastroskopię. To endoskopowe badanie jest podstawowym i najlepszym kierunku raka żołądka. Pozwala wykryć nowotwór na wszystkich etapach jego rozwoju, a także stany przedrakowe. Jak podkreślają onkolodzy, skuteczność tego badania wynosi 95 proc. W trakcie gastroskopii lekarz wykonujący badania może wykonać biopsję, czyli pobrać wycinki do badania histopatologicznego.
Uzupełnieniem gastroskopii może być badanie fizykalne, czyli wyczuwanie guza przez powłoki w nadbrzuszu lub śródbrzuszu.
Inne badanie pozwalające na wykrycie raka żołądka, aczkolwiek najczęściej już na rozwiniętym stadium, to:
- USG jamy brzusznej,
- endoskopowe badanie USG,
- badanie radiologiczne (RTG) żołądka z podaniem kontrastu,
- tomografia komputerowa (CT),
- rezonans magnetyczny (NMR),
- pozytonowa tomografia emisyjna (PET),
- badanie krwi pozwalające ocenić markery nowotworowe,
- laparoskopia, wykonywana już po rozpoznaniu.
Czytaj też:
Prosta codzienna aktywność zmniejsza ryzyko 13 różnych nowotworów