Za oknem po raz pierwszy od dłuższego czasu zapanowały minusowe temperatury. To z pewnością skłoni amatorów morsowania do zwiększonej aktywności. Kąpiele w zimnej wodzie mają wielu zwolenników. Jednak nie jest rozrywka wskazana dla wszystkich. Przeciwwskazań może być nawet więcej niż zaleceń
Morsowanie może poprawić zdrowie
Morsowanie to pływanie lub kąpanie się w zimnej wodzie, której temperatura wynosi mniej niż 15 stopnia, a w skrajnych przypadkach nawet tylko kilka stopni.
Zanurzanie się w zimnej wodzie może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Ale jak podkreślają lekarze, z tej formy aktywności powinny korzystać osoby zdrowe i wysportowane, najlepiej po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Wymaga też odpowiedniego przygotowania. Sam proces nie może też trwać zbyt długo.
Morsowanie pomaga hartować i wzmacniać organizm, uczy tolerancji niskich temperatur i stymuluje pracę układu odpornościowego, zmniejszając podatność na infekcje dróg oddechowych. Poprawia metabolizm, gospodarkę hormonalną, przyspiesza regenerację i łagodzi dolegliwości bólowe.
Badania wykazały również, że przebywanie w zimniej wodzie wpływa też na zdrowie psychiczne. Poprawia nastrój, samopoczucie i jakość snu, może mieć właściwości antydepresyjne, a przez to, że odbywa się grupach, poprawia więzi społeczne.
Ale trzeba pamiętać o zagrożeniach
Jednak istnieje też wiele zagrożeń związanych z morsowaniem.
Jak pisał na Facebooku kardiolog sportowy, prof. Łukasz Małek, morsowanie może być groźne dla zdrowia, szczególnie u osób z czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego (otyłością, nadciśnieniem tętniczym itp.).
„Zanurzenie w zimnej wodzie powoduje bowiem wzrost tętna i ciśnienia tętniczego, skurcz naczyń i centralizację krążenia, wyrzut katecholamin, zwiększa krzepliwość krwi, co może prowadzić do zawału mięśnia sercowego lub nawet do zatrzymania krążenia" – podkreślał.
Lista schorzeń, które mogą być przeciwwskazaniem dla morsowania jest całkiem spora. Poza dolegliwościami sercowo-naczyniowymi (nadciśnienie, choroba wieńcowa, arytmia i wady serca) są to jeszcze:
- padaczka,
- przebyty zawał serca lub udar mózgu,
- cukrzyca,
- choroby nerek,
- choroby wątroby
- niedoczynność tarczycy,
- choroby infekcyjne lub wirusowe.
Morsowania powinny też unikać kobiety w ciąży, dzieci i osoby po spożyciu alkoholu.
Czytaj też:
Ten codzienny nawyk zwiększa ryzyko śmierci z powodów sercowych. Dotyczy prawie wszystkich