Program Profilaktyka 40 PLUS kończy się już za kilka dni, 30 kwietnia Po tym czasie nie będzie już można wypełnić ankiety na Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mojeIKP. Jednak te osoby, które już mają skierowanie, będą mogły skorzystać z badań profilaktycznych do końca maja.
Skierowanie przedłużone
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że do 31 maja można wykorzystać e-skierowanie, które zostało wystawione najpóźniej 30 kwietnia, i zrobić bezpłatne badania profilaktyczne.
Jak się umówić na badania, mając wystawione skierowanie?
Można to zrobić:
- przez Internetowe Konto Pacjenta,
- przez aplikację mojeIKP,
- bezpośrednio w wybranej przychodni POZ.
Korzystając z IKP, wystarczy wejść w zakładkę „Skierowania”, wybrać termin wizyty, podać lokalizację i potwierdzić.
W aplikacji mojeIKP należy wejść w zakładkę „e-zdrowie”, a następnie w „Plan leczenia” i wybrać „Rejestracja na wizyty” -> „Umów wizytę lub badania”, wybrać „Badania profilaktyczne 40+”, a następnie termin i lokalizację. Można też bezpośrednio wejść w zakładkę „Skierowania”.
Na badania nie trzeba przynosić drukowanego skierowania, wystarczy dowód osobisty.
Będzie nowy program badań profilaktycznych
W maju program Profilaktyka 40 PLUS zostanie zastąpiony przez Moje Zdrowie, program skierowany do osób w wieku 20-65 lat.
Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, ma być dostępny dla szerszej grupy osób, oparty na kompleksowym wywiadzie i realizowany w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Wyniki badań będą analizowane przez personel medyczny i posłużą do przygotowania Indywidualnego Planu Zdrowotnego.
W ramach programu osoby w wieku 20-49 lat będą mieć wykonywane profilaktyczne badania bilansowe raz na pięć lat, natomiast w przypadku osób powyżej 49. roku życia będą one przeprowadzane raz na trzy lata.
Podstawą do wykonania badań ma być ankieta, którą będzie można wypełnić samodzielnie za pośrednictwem internetowego konta pacjenta (IKP) lub w placówce POZ z pomocą personelu. Na podstawie odpowiedzi pacjent otrzyma zestaw badań diagnostycznych, który będzie szerszy niż w programie „Profilaktyka 40 Plus”. Po wykonanych badaniach pacjent spotka się z personelem medycznym i omówi wyniki.
Wszystkie wyniki badań będą raportowane do IKP i – za zgodą pacjenta – będą mieli do nich dostęp inni lekarze, w tym specjaliści.
U osób 60+ będzie dostępne dodatkowe badanie w kierunku diagnostyki chorób otępiennych, na które pacjent może zostać skierowany podczas wizyty podsumowującej bilans.
Czytaj też:
Dentysta na NFZ. Można zaoszczędzić nawet 500 złCzytaj też:
Zdrowie seniorów. MZ planuje działania w dwóch ważnych obszarach