Brytyjczycy chorujący na rzadki nowotwór oka będą mieli szanse na dłuższe życie dzięki pionierskiemu lekowi. Terapia odbędzie się w ramach publicznego systemu zdrowia (National Health Service – NHS). Zielone światło dał National Institute for Health and Care Excellence (Instytut Doskonałości Zdrowia i Opieki), organ wykonawczy tamtejszego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej.
Limfocyty sprawniej zabijają komórki nowotworowe
Ten lek to tebentafusp, przeciwciało wskazane do stosowania w monoterapii w leczeniu nieresekcyjnego lub przerzutowego czerniaka błony naczyniowej oka u dorosłych, u których występuje ludzki antygen leukocytarny HLA. Tebentafusp będzie podawany jako cotygodniowy wlew dożylny.
Czerniak oka stanowi to ok. 5-10 proc. wszystkich przypadków czerniaka, ale jednocześnie jest najczęstszym nowotworem wśród nowotworów złośliwych oka.
Rocznie dotyka około 600 osób rocznie w Wielkiej Brytanii. W Polsce zapada ponad 500 osób każdego roku, umiera ponad 100. Choroba zaczyna się od małych guzów w oku. Często rozprzestrzenia się na główne narządy, a chemioterapia okazuje się nieskuteczna.
Tebentafusp, został opracowany przez firmę Immunocore z siedzibą w Oksfordzie. Jest pierwszym zarejestrowanym lekiem na ten rodzaj raka. Działa poprzez zwiększenie interakcji między limfocytami T a komórkami czerniaka, dzięki czemu komórki odpornościowe atakują i niszczą komórki nowotworowe, spowalniając rozwój choroby.
Nowa terapia to szansa na dłuższe życie
Badania wykazały, że szansa na trzyletnie przeżycie po rozpoczęciu leczenia tebentafuspem wynosi 27 proc., w porównaniu z 18 proc. w przypadku obecnie stosowanej immunoterapii. Mediana przeżycia w przypadku tebentafuspem wynosiła 21,6 miesiąca, w porównaniu do 16,9 miesiąca.
Przed rozpoczęciem terapii brytyjscy pacjenci będą musieli przejść badanie krwi, aby ustalić, czy mają markery genetyczne, które czynią ich odpowiednimi do leczenia.
„Ten rodzaj czerniaka jest trudny do leczenia, w momencie gdy rozprzestrzeni się w organizmie. To świetna wiadomość, że NHS może zaoferować to pionierskie leczenie, dając ludziom opcję, która może wydłużyć ich życie i zapewnić im cenny dodatkowy czas z rodziną i przyjaciółmi” – powiedział prof. Peter Johnson, dyrektor kliniczny ds. raka w NHS England.
„Ogłoszenie, że tebentafusp będzie dostępny dla osób z przerzutowym czerniakiem błony naczyniowej oka, jest po prostu niesamowite. Po raz pierwszy kwalifikujący się pacjenci z tą chorobą będą mieli dostęp do skutecznego leczenia, które daje nową nadzieję w walce z tym rzadkim nowotworem” – podkreśliła Jo Gumbs, dyrektor i założycielka brytyjskiego stowarzyszenia Ocular Melanoma UK.