KRUS ma obecnie cztery miesięczne terminy płatności emerytur i rent: Są to: 10, 15, 20 i 25 dzień każdego miesiąca. W pierwszym terminie – dziesiątego dnia miesiąca, świadczenia trafiają do 18 proc. rolniczych emerytów i rencistów. Pięć dni później, czyli 15. każdego miesiąca, do kolejnych 32 proc. uprawnionych. Z kolei 20. dnia każdego miesiąca – emerytury i renty trafiają aż do 40 proc. świadczeniobiorców, natomiast w terminie 25. – 10 proc.
Ten termin obwarowany regułami
- W momencie powstawania KRUS terminy płatności świadczeń były tożsame z terminami, w których te świadczenia były wypłacane dotąd przez ZUS
– mówi Iwona Kaszuba, dyrektor Biura Świadczeń Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. – Z czasem nieznacznie ewoluowały. KRUS zrezygnował z terminów: pierwszego i piątego każdego miesiąca, bo najwięcej nienależnie pobranych świadczeń jest w terminach, gdy świadczenia wypłacamy z góry, gdy nie ma czasu na dokonanie niezbędnych zmian w świadczeniu.
KRUS ma więc obecnie cztery sztywno ustalone miesięczne terminy wypłaty świadczeń, ale nie ma sztywnych reguł, które świadczenie wypłaca z konkretnego terminu. – Tylko termin wypłaty rent wdowich będzie obwarowany regułami – zapowiada dyrektor.Czytaj też:
Nowe stawki dla ubezpieczonych w KRUS-ie. Dwa ważne terminy.
Wyrównania poza wyznaczonymi terminami
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego może wypłacać wyrównania świadczeń emerytalno – rentowych poza wyznaczonymi miesięcznymi terminami. W szczególności dotyczy to spraw pierwszorazowych – czyli ustawowego zobowiązania wypłaty pierwszej emerytury/renty w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
Każdy ubezpieczony w KRUS ma przypisany jeden z tych terminów, który może odnaleźć w decyzji emerytalnej lub rentowej. W przypadku, gdy dzień wypłaty przypada na weekend lub święto, przelew jest realizowany wcześniej lub w najbliższy dzień roboczy. Tak też będzie przed Świętami Wielkanocnymi. Świadczenia zostaną wypłacone już 18-go, a nie 20. kwietnia.
Czytaj też:
Depresja wśród rolników. Nie tylko przez ciężką fizyczną pracę